Постигнахме лесна победа над Куба

22:52
Волейболистите от националния отбор на България постигнаха лесна 7-а победа в Световната лига. Възпитаниците на селекционера Пламен Константинов надиграха без особени проблеми Куба с 3:1 (25:19, 25:19, 19:25, 25:17) и във втората среща между двата тима от 5-ия кръг в Група "С" на втората дивизия, играна тази вечер пред около 4500 зрители в обновената зала "Конгресна" на ДКС във Варна.

По този начин "трикольорите" излязоха начело във временното класиране в групата със 7 победи, 3 загуби и 18 точки. От друга страна пък волейболистите от Острова на свободата, за които това бе последен мач, завърши на последното 4-то място в Група "С" с 3 победи, 9 загуби и 7 точки. Следващия уикенд България приема Аржентина за последните си мачове от груповата фаза. Именно от "лъвовете" ще зависи кой отбор от групата ще се класира за финалната четворка на втората дивизия в Лигата, която също ще бъде в Морската ни столица. При една победа от двата мача за "гаучосите", те ще изхвърлят от борбата отборът на Канада, който свърши двубоите си и има 6 победи и 6 загуби. Аржентинците пък имат 6 победи и 4 загуби преди срещите във Варна. Двубоите между България и Аржентина са следващите събота и неделя (4 и 5 юли) отново от 20,45 часа в зала "Конгресна" на ДКС.

Първият гейм на срещата започна напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за "трикольорите" - 8:7 след сервис в аут на Дариел Албо от гостите. Играта продължи точка за точка до 12:11, след което последва контра блок-аут на Николай Пенчев и 13:11. Разликата нарасна до 15:12 след нов блок-аут на Ники Пенчев. Втората пауза пък дойде при резултат 16:14 за България след нов сервис в аут на Албо. Преднината на "лъвовете" отново нарасна до 19:15 след контра на Станислав Петков и ас на Ники Пенчев. Резултатът стана 23:18 след контра през центъра на Теодор Тодоров. В крайна сметка България спокойно взе гейма с 25:19 след бърза атака на Тодоров.

В началото на втората Куба дръпна с 4:1 след няколко грешки на българите, което накара Пламен Константинов да вземе тайм-аут. Това даде ефект и България изравни при 5:5 след атака в аут на Роландо Сепеда и отлична блокада на Виктор Йосифов. Техническата пауза пък дойде при 8:6 за "лъвовете" след контра на капитана Владимир Николов и грешка на Хавиер Хименес. Разликата нарасна леко до 12:9 след атака в аут на Марио Ривера. След тайм-аута за кубинския наставник Родолфо Санчес, последва силен ас на разпределителя Андрей Жеков и 13:9. Преднината на България стана 16:10 след директна точка на Ники Пенчев и бърканата топка на Ливан Осория от кубинците. Последва нова грешка на Марио Ривера - 17:10 и второ прекъсване за Куба. България запази предимството си до 21:14 след технично отиграване на Станислав Петков, след което безпроблемно затвориха гейма в своя полза при 25:19 след поредна успешна атака през центъра на Теодор Тодоров и поведе с 2:0.

Третият гейм тръгна равностойно до 3:3, след което Куба поведе с 5:3 след грешка на българите и контра на Роландо Сепеда. Последва равенство при 7:7, след което България дори дръпна с 8:7 след две отлични блокади на Теодор Тодоров. Равностойната игра продължи до 10:10, след което кубинците отново поведоха с 12:10 след атака на Марио Ривера и контра блок-аут на Сепеда. Въпреки усилията на "трикольорите", Куба продължи да води до 16:13 след контра на Хавиер Хименес. Последва страхотен блок на Ливан Осория - 17:13 и тайм-аут за Пламен Константинов. Независимо от това, резултатът стана 19:13 след грешка на Ники Пенчев и Станислав Петков. Постепенно България намали до 17:21 след контри на Ники Пенчев и влезлия като резерва Данаил Милушев и до 19:22 след грешка на кубинците. Все пак Куба спечели гейма с 25:19 след нов ас на Албо.

И четвъртата част стартира добре за гостите от Куба, които поведоха с 3:1 след атака на Роландо Сепеда и грешка на Владо Николов и с 5:2 след блок на Марио Ривера. България съумя да изравни при 6:6 след успешна атака на Владо Николов и блок на Виктор Йосифов. Първата техническа пауза пък дойде при 8:7 за "лъвовете" след контра на Владо Николов. Постепенно разликата нарасна до 12:8 след атака в аут на Дариел Албо, технично отиграване на Ники Пенчев и силен ас на Йосифов. Междувременно кубинският наставник Родолфо Санчес използва и двата си тайм-аута. Преднината на България стана 16:10 след страхотна блокада на Теодор Тодоров и контра блок-аут на Станислав Петков. Предимството на момчетата на Пламен Константинов стана 21:14 след атака-пайп на Петков. В крайна сметка България спечели гейма с 25:17 след нова успешна контра и отлична блокада на Петков, а с това и мача с 3:1.