Това е Бейтар Йерусалим - следващият съперник на Ботев

15:17

Израелският отбор Бейтар (Йерусалим) е следващият опонент на Ботев, след като пловдивчани отстраниха по категоричен начин с общ резултат 4:1 албанския вицешампион Партизани в първия предварителен кръг в Лига Европа.

Първият мач ще се играе в израелския град Петах Тиква на 13 юли /четвъртък/ от 19:45 ч. /б.в./, а реваншът е на 20 юли в Бургас.

Бейтар премина старта на квалификациите във втория по сила европейски турнир също по убедителен начин. Израелците взеха по драматичен начин домакинството си с късен обрат до 4:3, след като изоставаха с 1:3 по-малко от 5 минути преди края на редовното време. Реваншът в Будапеща бе спечелен с 3:0 и с общ резултат 7:3 тимът от Йерусалим се класира за втория кръг.

Бейтар е основан през 1936 г. Титулярните цветове на отбора са същите като тези на Ботев - жълто и черно, а резервният екип е изцяло бял. Отборът играе домакинските си мачове на "Теди Стейдийм" в Йерусалим, който е с капацитет 31 733 зрители.

Последния сезон отборът завършва на 3-о място в Лигата с актив от 60 т. (16 победи, 12 равни, 8 загуби, г-р 53-36), на 25 точки зад шампиона Апоел Беер Шева, на 12 зад втория Макаби (Тел Авив) и на 4 пред четвъртия Макаби (Петах Тиква).

Бейтар е 6-кратен шампион на своята страна, като първата си титла печели през 1987 г. Следват трофеи през 1993, 1997, 1998, 2007 и 2008 г. Съперникът на Ботев има и 7 купи и 2 суперкупи на Израел.

Голямата звезда в отбора е направилият име в английската Висша лига 37-годишен полузащитник Йоси Бенаюн, който е привлечен в тима преди по-малко от месец.