Първа загуба за България на световното по волейбол

23:35

Волейболистите от националния отбор на България допуснаха първата си загуба на световното първенство за мъже. Възпитаниците на Пламен Константинов отстъпиха на Иран с 1:3 (22:25, 20:25, 25:22, 19:25) в мач от II кръг на Група D, който се игра пред 5100 зрители в зала “Конгресна” на ДКС във Варна.

Българските волейболисти допуснаха общо 37 непредизвикани грешки, които се оказаха фатални за изхода на двубоя. В средата на 4-ия гейм от игра излезе Тодор Скримов, който получи схващане на крака.
  Препълнената до краен предел от 5100 зрители зала “Конгресна” във Варна посрещна голямото дерби от Група D.

Двубоят България - Иран започна равностойно. Валентин Братоев два поредни пъти изравняваше резултата до 2:2 и 3:3. Тодор Скримон атакува по острия диагонал от зона 4 за 4:4. Първото техническо прекъсване дойде при 8:5 за Иран. Тодор Скримов атакува по правата от зона 2 за 6:9. Амир Гафур атакува мощно за 11:7. Бърза атака в центъра на Мохамед Мусави и Иран дръпна с 12:7. Атака в аут на Валентин Братоев даде преднина от 6 точки на Иран при 13:7. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Валентин Братоев атакува чисто по диагонала от зона 4 за 8:13. Единичен блок на Виктор Йосифов срещу атака на Мохамед Мусави - 9:13. Волейболистите на Игор Колакович поведоха с 16:11 при второто техническо прекъсване. При 11:17 Николай Пенчев замени Валентин Братоев. Тодор Скримов отигра успешно в атака за 12:18. Мирослав Градинаров се появи в игра и веднага атакува за 15:19. Иранците поведоха с 23:18 след отлична игра на Сайед Мир Маруфлакрани. Страхотна българска защита помогна на Миро Градинаров да намали до 21:23. Иран спечели първата част с 25:22.

Възпитаниците на Пламен Константинов поведоха с 5:3 в началото на втората част след атака на Николай Пенчев. Две поредни добри атаки на Николай Пенчев и 7:5. Иранците успяха да изравнят при 7:7. Последва атака на Миро Градинаров и България поведе с 8:7 при първото техническо прекъсване. Иран успя да поведе с 10:9. Националите изравниха след атака на Тодор Скримов при 10:10. Три поредни точки за за Иран - 10:13 и Пламен Константинов взе прекъсване за България. Иран стигна до 16:12 при второто техническо прекъсване. При 12:17 Пламен Константинов взе прекъсване за България. Светослав Гоцев замени Николай Николов и веднага атакува за 13:17. Ас на Георги Сеганов - 14:17 . Блокаут на Николай Учиков - 15:17. Тодор Скримов атакува технично за 17:20. България намали до 18:21 след поискано видео повторение. Милад Ебадипур изведе Иран напред с 23:19.
Страхотната игра на Сайед Маруфлакрани изведе иранците до успех с 25:20 след перфектна атака на Милад Ебадипур.

Ас на Виктор Йосифов направи резултата 5:5 в началото на третата част. Атака на Николай Учиков и 6:6. Светослав Гоцев атакува мощно в центъра за 8:7 за България при първото техническо прекъсване. България поведе с 3 точки при 13:10 след атака на Николай Пенчев. Две поредни грешки на Николай Учиков и Иран поведе с 16:14 при второто техническо прекъсване. България изравни при 16:16. Едно от най-дългите разигравания завърши с успех на България, след като Тодор Скримов атакува мощно по острия диагонал за 18:18. Националите поведоха с 19:18, а Игор Колакович взе прекъсване за Иран. Атака на Тодор Скримов по блокадата и 20:19 за България. Единичен блок на Виктор Йосифов и и 22:19 за България. Николай Учиков атакува по блокадата за 23:20. Мощна контраатака на Виктор Йосифов и България стигна до геймбол при 24:20. Атака на Виктор Йосифов изведе България до успех в третия гейм с 25:22.

Волейболистите на България поведоха с 5:4, в началото на 4-ия гейм, след единичен блок на Виктор Йосифов. Николай Учиков атакува за 8:7 при първото техническо прекъсване. Две поредни точки на Николай Пенчев и 10:7. Атака на Светослав Гоцев 11:8. Иран изравни при 12:12, но по неприятнто бе, че Тодор Скримов получи контузия в глезена. Скримов остана да лежи на пода и бе заменен от Валентин Братоев. “Персите” успяха да дръпнат с 20:17, но Миро Градинаров намали до 19:20. Момчетата на Игар Колакович запазиха концентрация и водени от Сайед Маруфлакрани поведоха с 23:19. Двойна иранска блокада хвана атака на Валентин Братоев и донесе победната точка в 4-ата част за 25:19 и за 3:1 гейма в мача.

В класирането в Група D Полша и Иран имат по 6 точки от два мача и геймово съотношение 6:1, България е с 3 точки и геймово съотношение 4:3, Куба е без точка с геймово съотношение 1:3, Финландия е без точка и спечелен гейм от 1 мач, Пуерто Рико е без спечелена точка и гейм от 2 срещи.

Утре надпреварата в групата продължава с два нови двубоя. От 17.00 часа играят Финландия и Куба, а от 20.30 часа България среща Пуерто Рико.

БЪЛГАРИЯ - ИРАН 1:3 (22:25, 20:25, 25:21, 19:25)

БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов, Николай Учиков, Тодор Скримов, Валентин Братоев, Виктор Йосифов, Николай Николов - Теодор Салпаров-либеро
Старши треньор: ПЛАМЕН КОНСТАНТИНОВ

ИРАН: Сайед Мир Маруфлакрани, Фархад Гаеми, Амир Гафур, Милад Ебадипур, Али Шарифиеи, Мохамад Мусави - Махди Маранди-либеро
Старши треньор: ИГОР КОЛАКОВИЧ.