Левски с категорична победа над Ботев в София (видео)

17:18

Левски показа, че е жив и вярва в титлата, след като отпадна от турнира за Купата на България през седмицата. "Сините" разпиляха Ботев Пловдив с 4:1 в най-интересния сблъсък от 14-ия кръг на Първа лига. За пореден път през този месец малко под 10 000 зрители пристигнаха на стадион "Георги Аспарухов", за да подкрепят столичани, които изиграха много силен мач и напълно заслужено се върнаха временно на върха.

Голмайсторът на първенство Станислав Костов (29, 55) отбеляза дежурните си два гола, а Кали Тиам (51) и Давиде Мариани (74) също се разписаха във вратата на "канарчетата". Антонио Вутов пък изравни в 45-ата минута, след като Божидар Митрев направи поредната си кошмарна грешка през 2018 година. През втората част столичани разбиха своя противник, като за първи път от 2009 година отбелязаха четири попадения във вратата на най-стария клуб в България.

Успехът беше 11-и за 26-кратните шампиони, които имат вече 34 точки, а Ботев остана на пето място с 23 точки, след като спряха серията си от четири поредни победи.

Левски записа рекорден 21-и пореден успех пред своя публика срещу пловдивчани за първенство. Последният път, когато "жълто-черните" си тръгнаха с точки от София след мач със "сините" беше през юни 1997 година, побеждавайки с 1:0. През седмицата двата състава играха по 120 минути и биха дузпи в турнира за Купата на България, но с различен успех. "Сините" отпаднаха във Варна срещу Черно море (2:2 и 4:5 при дузпите), докато "канарчетата" надвиха Берое (0:0 и 4:3 при дузпите ) в Стара Загора.

Наставникът на домакините Славиша Стоянович направи две промени в стартовите 11 от мачовете с Верея (7:0) и Черно море, след като загуби заради травми Холмар Ейолфсон и Иван Горанов на "Тича". Исландецът е аут до края на сезона, като бе заменен от Антъни Белмонт, който игра като халф, а Нуно Рейш бе върнат в защита и си партнира с Давид Яблонски. Левият бранител Луи Нганиони пък дебютира за Левски, сменяйки капитана, а столичани отново разчитаха на схема 4-2-3-1.

Божидар Митрев бе на вратата, а Милош Цветкович, Яблонски, Рейш и Нганиони бяха в защита. Белмонт и Кали Тиам бяха опорните халфове, а Жерсон Кабрал, Габриел Обертан, който беше капитан, и Давиде Мариани действаха зад голмайстора Станислав Костов.

Треньорът на Николай Киров бе направил три промени от мача срещу заралии. Диого Кампос, Серкан Юсеин и Кристиан Добрев, който дебютира в елита от първата минута, смениха Стивън Петков, Лъчезар Балтанов и Радослав Терзиев.

Кайзер бе под рамката на вратата, Джонатан Перейра, Кристиан Димитров, Димитър Пиргов и Йордан Минев бяха в защита, а Серкан Юсеин бе опорният халф в схемата 4-1-4-1. Антонио Вутов, Тодор Неделев, Афонсо Густаво и 17-годишният Крис Добрев действаха зад Диого Кампос.

"Сините" взеха инициативата, но не успяваха да създават голови положения, въпреки че атакуваха. В 20-ата минута Кабрал стреля от фаул, а Кайзер показа добър рефлекс и изби. Две минути по-късно Костов проби отлично отляво и върна топката към Мариани, който направи невероятен пропуск от 10 метра. Швейцарецът стреля, но защитник му попречи и се стигна до ъглов удар.
В 29-ата минута Левски поведе, а отново голмайстор беше Станислав Костов. Таранът получи подаване от Цветкович и с хубав изстрел прати топката в долния десен ъгъл за 1:0. Попадението беше негово 12-то в първенството, като вдъхна още повече ентусиазъм на около 10 000 фенове по трибуните на "Герена".

Димитър Пиргов получи жълт картон за груб фаул срещу Кабрал, след като малко по-рано му беше спестен такъв за нарушение срещу Мариани.

Първият удар за "жълто-черните" дойде в 44-ата минута, а негов автор беше Тодор Неделев. Капитанът на гостите стреля от фаул, но Митрев с една ръка изби в корнер.

Буквално секунди по-късно вратарят на "сините" шокира "Герена", след като допусна кошмарна грешка и резултатът стана 1:1. Антонио Вутов стреля слабо от над 22 метра по земята, а стражът на домакините се опита да хване топката, която мина под ръцете му и спря в мрежата.

На полувремето феновете бяха много раздвоени и беснееха, след като вратарските грешки на "Герена" нямат край през тази календарна година.

Титулярният капитан на пловдивчани Лъчезар Балтанов влезе на почивката на мястото на Кампос. Тимът на Стоянович обаче беше изключително мотивиран да си върне преднината, като още в 51-ата минута водеше с 2:1. Кали Тиам вкара третия си гол за клуба в рамката на една седмица. Той се разписа след центриране от корнер, а вратарят на Ботев Кайзер имаше трудна видимост заради димките, запалени от Сектор "Б". Интересното е, че халфът откри головата си сметка преди седмица срещу Верея, а през седмицата беше точен и срещу Черно море.

Голът вдъхна увереност на домакините, а пет минути по-късно Обертан проби отдясно и майсторски намери Костов, който отново изправи трибуните на крака. Нападателят вкара отблизо своя 13-и гол, като продължава да подобрява своя собствен голов рекорд.

От този миг имаше само един отбор на терена и това беше този на Левски, който вкара четвърти гол в 73-ата минута. Този път точен беше Мариани, който имаше малко късмет. Халфът получи топката от ъглов удар, последваха два рикошета в негова полза, като след втория топката отново беше във вратата на Ботев. Швейцарецът има вече пет попадения, като е стрелец номер две в клуба през тази кампания.

Филипе Нашименто и Сержиу Буш влязоха в игра, а Костов отново се размина с хеттрик. Голмайсторът беше изпратен с бурни аплодисменти в 88-ата минута, когато отстъпи мястото на Илия Юруков.

След последния съдийски сигнал феновете аплодираха Стоянович и играчите му, които показаха характер в труден момент и дадоха заявка, че могат да бъдат фактор в този шампионат.

Този успех беше 52-и за Левски срещу Ботев от 66 срещи за първенство в столицата. Гостите останаха само с осем победи, а седем пъти мачовете са завършвали наравно. Победата беше общо под №74 за "сините" от 133 мача срещу "канарчетата", които имат общо 38 успеха, а 21 пъти двубоят е завършвал без победител.

Следващата седмица "сините" се връщат на "Тича", за да търсят реванш срещу Илиан Илиев и момчетата му, които ги оставиха без шанс за купата преди дни. Ботев пък приема Септември (София) на "Коматево".

ЛЕВСКИ - БОТЕВ (ПД) 4:1

1:0 Костов (29)
1:1 Вутов (45)