Лудогорец напусна Лига Европа с равенство

00:15

Отборът на Лудогорец завърши наравно 1:1 у дома срещу швейцарския Цюрих в последна среща от груповата фаза на турнира Лига Европа. По този начин българският шампион не успя да постигне победа в тазгодишното издание на надпреварата, като за първи път отпада от групите на Лига Европа, след като при предишните си две участия неизменно се класираше за елиминациите.

Двубоят на ,, Лудогорец Арена“ започна по-добре за домакините, които търсеха успеха и достоен край на европейската си кампания. Гостите, които можеха да завършат на върха в група A при победа и издънка на Байер Леверкузен в другия мач, поведоха в 21-та минута. Центриране на Бенямин Кололи бе оползотворено от Стивън Оди, който изпревари Рафаел Форстър и от близко разстояние не остави шансове на Хорхе Броун. ,,Зелените“ получиха възможност да изравнят малко след това, но Якуб Швиерчок бе спрян от латвийския страж на Цюрих Андрис Ванинс. Последва пряк свободен удар за ,,милионерите“, изпълнен от бразилския защитник Натанаел, който срещна напречната греда на швейцарците. В крайна сметка възпитаниците на Антони Здравков закономерно достигнаха до равенството преди почивката. Подаване в наказателното поле на Цюрих не бе изчистено от Мирлинд Крейзу, чиято груба грешка позволи на Швиерчок да получи топката от близко разстояние и този път полякът бе точен за 1:1.

След паузата Лудогорец отново бе по-активният отбор, а гостите сякаш се примириха с второто си място в групата. Те разчитаха предимно на дълги центрирания, докато българският шампион владееше повече топката и опитваше на свой ред да създава опасности пред Ванинс. В последния четвърт час на двубоя пред домакините се откриха няколко добри възможности. Капитанът Светослав Дяков стреля на два пъти, като веднъж ударът му бе близо до очертанията на швейцарската врата. Сисиньо пък бе изведен на хубава позиция и центрира в наказателното поле, където влезлият като резерва Клаудиу Кешеру вкара на празна врата, но голът правилно не бе зачетен поради положение на засада. Накрая и удар на румънския нападател бе париран от Ванинс. Въпреки натискът двубоят завърши при равен резултат, като Цюрих продължиха към следващата фаза на турнира, докато Лудогорец отпадна, без да запише успех в надпреварата.

В другия мач от групата Байер Леверкузен подпечата първата си позиция, след като разгроми АЕК Ларнака в Кипър с 5:1. Домакините поведоха чрез Давид Катала, но скоро след това Доминик Кор възстанови статуквото. Лукас Аларио от дузпа даде аванс на ,,аспирините“ преди паузата, а през втората част Байер вкара нови три попадения чрез Кор, Паулиньо и Аларио. Към фазата на 1/32-финалите като първи в групите си продължават Байер Леверкузен, Залцбург, Зенит, Динамо Загреб, Арсенал, Бетис, Виляреал, Айнтрахт Франкфурт, Генк, Севиля, Динамо Киев, Челси. Цюрих, Селтик, Славия Прага, Фенербахче, Спортинг Лисабон, Олимпиакос, Рапид Виена, Лацио, Малмьо, Краснодар, Рен и БАТЕ Борисов пък се класират като втори към елиминациите.