Ефектът Ам-гъл, крошета, картони и среден пръст в едно градско дерби (снимки и видео)

14:16
Носа Игиебор получи своя последен шанс. Същото бе положението и с неговия отбор. Изтичаше 89-та минута на едно лудо севилско дерби. Привържениците на Бетис вече мислеха, че са пропуснали последната си възможност, когато техните любимци получиха правото да изпълнят корнер. Последва къс пас към Дорлан Пабон и параболично центриране на втора греда. Една фигура изскочи на сцената, засичайки с глава. Топката срещна първо земята, след което влетя в горния десен ъгъл на вратата, пазена от Бето. Резултатът бе изравнен - 3:3. Стадион "Бенито Виламарин" избухна, спасение и отмъщение за домакините, Носа се появи с вдигнати триумфално ръце.

Трябваше да е той. От всички играчи на Бетис Фортуна бе избрала него. Резерва, считан за пътник, именно Игиебор бе човекът, който осъществи исторически обрат. Това бе първият път, в който Севиля допусна да загуби преднина от три гола в целия си престой в испанския футболен елит. Доста болезнено, като се има в предвид, че се случи именно в сблъсък с най-мразения съперник.

Бетис дълго време чакаше за това сладко отмъщение. Същото беше положението и с Носа Игиебор. Повечето от привържениците на зелено-белите вече се бяха примирили, че трансферът на нигериеца е провал. Бяха платени 1,2 милиона евро за него през лятото, като това бе най-голямата сума, която Бетис даде през онзи прозорец. До януари Носа имаше само три двубоя като титуляр за новия си тим. Въпреки това, нигериецът не пропусна да се отзове на повиквателната и да играе в турнира за Купата на африканските нации.

Но не това раздразни хората от Бетис толкова, колкото фактът, че Игебор не се завърна навреме. На Носа му отне почти месец да се присъедини пак към лагера на андалусците, след като родината му спечели турнира в ЮАР.

Футболистът обясни, че имал проблеми с паспорта на летището във Франкфурт по пътя си на връщане, но не му повярваха. Игиебор бе одрусан с най-високата възможна глоба. Той се раздели с 15% от заплатите си в периода, в който не се подготвяше с Бетис. Казано с други думи, Носа загуби 30 хиляди евро. Разбира се, феновете на зелено-белите смятаха, че тази глоба е твърде недостатъчна. Някои призоваха ръководството на клуба веднага да разкара нигериеца. Логично, Носа постоянно бе освиркван в редките случаи, в които получаваше шанс за изява. След завръщането си Носа влезе в игра в три случая - 90 минути срещу Гранада, девет в срещата с Валенсия и пет в двубоя с Хетафе.

Сезонът отиваше към своя край, както и кариерата на Игиебор в Бетис. Този път той получи осем минути. Оказаха се напълно достатъчни. Съдбата беше предопределила този момент. Репортерът на АС Хосе Антонио Еспина, който отразяваше дербито, го нарече "Ефекта Ам-Гъл".

Във фентъзи класиката на Дж.Р.Толкин "Властелинът на пръстените" магьосникът Гандалф казва по адрес на злодея Ам-Гъл: "Сърцето ми казва, че за добро или зло, той има все още да изиграе роля в тези събития."

В конкретния случай и двете предположения излязоха верни.

Това дерби на Севиля се получи точно такова, каквото трябва да е едно дерби: шумно, драматично и със спорни моменти. Мачът бе изигран в празнична обстановка, пред множество цветни знамена и ентусиазирана тълпа.

"Марка" нарече сблъсъка "Екстремен". "АС" го дефинира като "епичен", а наставникът на Бетис Пепе Мел го определи като брилянтно.

Двубой с шест гола, шест жълти картона, един червен и с показани три средни пръста.

Когато тези два съперника се изправиха един срещу друг по-рано през сезона, беше вечерта на Хосе Антонио Рейес. Севиля поведе още в първата минута и постигна разгромен успех с 5:1.

След това обаче, Севиля загуби пет от седем, а Бетис спечели пет от седем. Зелено-белите влязоха в пролетното градско дерби с аванс от шест точки пред своя омразен съперник. Едните все още имаха шанс да се класират в зона Шампионска лига, докато за другите сезонът отново отиваше към познатата до втръсване посредственост на средняците. Възпитаницете на Унай Емери имаха едва един успех като гости от септември насам.

Въпреки това обаче, Севиля имаше само три поражения на стадиона на Бетис в последните 20 години. На гостите им отне само шест минути, за да открият резултата след подъл изстрел на Иван Ракитич от малък ъгъл. Стражът Адриан очакваше, че хърватинът ще центрира, защото позицията му предполагаше подобен ход. Ракитич реши да експериментира и удари джакпота в случая.

Не бяха изминали и 19 минути, когато Хави Чико направи чудесен сватбен подарък на Иван Ракитич, като го изведе сам срещу собствения си вратар. Хърватинът, който беше казал "да" на любимата си само три дни преди мача, не пропусна да забие второто си попадение в двубоя.

Кошмарът за домакините не свърши дотук. В 30-та минута Рейес пусна прекрасен пас за Алваро Негредо и нападателят не сбърка - 0:3.

Някои от привържениците на Бетис се насочиха към изходите. Но оттук нататък стартира обратът. Малко преди почивката Гари Медел сбърка при изнасянето на топката и позволи на Дорлан Пабон да излезе сам срещу вратаря на Севиля и да копне над него, за да забие петия си гол, откакто подписа с Бетис през зимата.

Второто полувреме започна с глупост на Федерико Фазио от Севиля, който с баскетболен прийом повали Хорхе Молина и съдията отсъди дузпа за зелено-белите. Рубен Кастро бе точен за 2:3.

Нападателят на Бетис не остана по-назад от Негредо, и двамата се разписаха, и продължават да са испанците с най-много голове в Примера през настоящата кампания.

Последва нова глупост от страна на футболист на Севиля. Гари Медел удари в лицето Хорхе Молина пред погледа на съдията. Всъщност, Медел трябваше да заобиколи арбитъра, за да се нахвърли срещу своя съперник.

"Всяко решение на рефера беше против нас", проплака Хесус Навас след края на двубоя. Това звучи леко странно, като се има в предвид, че Гари Медел получи своя седми червен картон в 89-тия си мач с екипа на Севиля.

Възпитаниците на Унай Емери трябваше да устискат преднината си с човек по-малко. Те се справиха с тази задача за 36 минути, но не бяха предвидили фактора "Ам-Гъл Игиебор".

Последваха грозни сцени. Футболистите на Севиля се прибраха до стадион "Рамон Санчес Писхуан", за да се качат на паркираните си там коли. Това се оказа не особено умен ход, защото бесните ултраси ги чакаха. Грешникът Фазио, който направи смешна дузпа, бе провокиран да излезе от своето МПС и да започне да се обяснява пред феновете. Това му спечели две крошета.

"Федерико е получил два удара в лицето", разкрива един от лидерите на "Бирис Ултра груп Севиля".

"Осъждам тази постъпка. Юмруците, които той е изял, е трябвало да са поне шест", допълва запалянкото.

Лудите глави от агитката на Севиля не бяха единствените, които бурно изразиха емоциите си по време и след дербито.

Треньорът на Бетис Пепе Мел размаха яростно среден пръст, след като резултатът бе изравнен. "Този жест не беше отправен към феновете на противниковия отбор. Аз ги уважавам. Показах среден пръст на един човек и съм сигурен - той разбра, че жестът е насочен към него", обясни действията си Мел.

"Ако баща ми отново направи нещо подобно, ще кажа само оле, оле, оле", коментира постъпката на родителя си дъщерята на треньора на Бетис.

Колкото до Носа Игиебор, той стигна по-далеч. Нигериецът отпразнува своя първи и може би последен гол за Бетис, като си отмъсти на хората, които го освиркваха, псуваха и като цяло никак не го харесваха.

Привържениците на Бетис чакаха дълго време за сладко отмъщение срещу Севиля, но трябваше да гарнират радостта с това да видят как Игиебор им показва среден пръст и с двете си ръце, крещейки: