Италия обърна САЩ след тупалки на Роси и Де Роси

23:22
Световния шампион Италия победи с 3:1 отбора на САЩ в среща от група "Б" в турнира за Купата на Конфедерациите. Европейците стигнаха до победата след като губеха в резултата след едно полувреме игра, но с голове на Джузепе Роси (два) и Даниеле Де Роси обърнаха резултата.

През първите 45 минути двата тима предложиха равностоен футбол с малко възможности пред двете врати. Никола Легроталие имаше шанс да открие резултата за италианците, след центриране на Андреа Пирло, но ударът му с глава мина в страни от вратата. Отборът на Боб Брадли предложи изключително организиран футбол и страхотна игра в защита. Първото добро положение пред състава на САЩ се откри пред Майкъл Брадли, но играчът шутира твърде слабо и Буфон спаси. Централният нападател на Виляреал Жосе Алтидор, който водеше атаката на САЩ, също имаше добра възможност да изведе янките напред, но реши да комбинира с Лендън Донован и сгреши.

В 33-а минута Рикардо Кларк влезе остро в краката на Дженаро Гатузо, за което бе санкциониран с директен червен картон. Съдийската тройка се отчете и с доста странно решение след като отмени автогол на Джонатан Борстейн, заради засада на Мауро Каморанези. Въпреки намаления си състав момчетата на Боб Брадли не се стъписаха и при една от поредните си атаки Жосе Алтидор успя да финтира Джорджо Киелини, след което защитникът протегна крак и повали нападателя в наказателното поле. Главният рефер на срещата, Поцо от Чили, не се поколеба да покаже бялата точка, а Лендън Донован, в 41-а минута, изведе американците напред в резултата.

Второто полувреме премина изцяло под диктовката на италианците, които стигнаха до обрат в резултата след две страхотни попадения на Джузепе Роси и едно на Даниеле Де Роси. Първите два гола за световния шампион паднаха след страхотни тупалки на двамата играчи от около 30 метра, за които може да бъде винен и стражът на Eвертън Тим Хауърд. След като излязоха напред в резултата момчетата на Марчело Липи заиграха доста предпазливо. Влезлият като резерва Лука Тони имаше възможност да отбележи и трети гол за Италия, но ударът му бе спасен от Хауърд.

В даденото от съдията продължения отново Джузепе Роси се оказа в прегръдките на своите съотборници след като преодоля стража на САЩ за трети път в срещата с удар от малкия пеналт.

САЩ - Италия - 1:3
1:0 - Донован - 41 мин дузпа
1:1 - Джузепе Роси - 58 мин
1:2 - Даниеле Де Роси - 72 мин
1:3 - Джузепе Роси - 92 мин