Астън Вила със заслужена победа над Тотнъм

04:14
В късния мач от Английската висша лига, в първия ден от новата 2008-ма година на "Вила
парк" в спор за трите точки излязоха съставите на Астън Вила и Тотнъм. Това беше и
своебразно българско дерби, защото в редиците на домакините се подвизаваше Стилян Петров, а за гостите играеше Димитър Бербатов
. За наша радост и двамата бяха титуляри в тази среща.

Двубоят започна с домакински натиск. Люк Моор не се възползва от добро подаване на Стилян Петров и пропусна да даде ранен аванс на своя тим.
Хуанде Рамос отново можеше да използва Майкъл Доусън. Той се включи с голямо желание и неговото присъствие осезаемо заздрави отбраната на "шпорите". Капитанът на тима Ледли Кинг, обаче отново не беше готов за игра.

В 24-та минута Мартн Лаурсен изпусна страхотно положение.. След продължителна атака на Вила се стигна до центриране по земя. Пол Робинсън се беше пласирал до дясната си греда и отрази удара. Изчистването му не беше много добро и топката попадна в Мартин Лаурсен.. Той, обаче като истински бранител от 10-11 метра не успя да вкара в опразнената врата и шута му мина над горната греда.

Все пак домакините след продължителен натиск стигнаха до гол. В 41-та минута Ашли Йънг
центрира отляво от свободен удар. Майкъл Доусън трябваше да пази Олоф Мелберг, но този път беше оставил непокрит своя човек. Останал сам, шведа лесно насочи с глава топката във горния ляв ъгъл на Пол Робинсън за 1-0. Самият вратар също не беше заел най-добрата позиция.

Така домакините стигнаха до заслужена преднина. Макар и без своя таран - Джон Карю, те
бяха по-дейните на терена и създаваха положенията за гол..
Астън Вила предложи една подредена игра в защита и даваше много малко шансове на Бербатов и Дефоу през първата част. Българинът често трябваше да се връща в средата на терена и да помага на халфовете, които през първите 45 минути изпитваха сериозни проблеми при организирането на играта.

Втората част отново започна с преимущество на бирмингамци. Това не се хареса на Хуанде
Рамос и той пусна в игра Роби Кийн в 54-та минута в опит да увеличи атакуващата мощ нa
своята единадесеторка.

Малко по-късно последва втори сериозен пропуск на Люк Моор. Стилян Петров му подаде
успоредно на голлинията и той от границата на малкото наказателно поле не намери рамките на вратата.

След 70-тата минута Астън Вила тръгна да брани крехката си преднина от един гол. Това,
обаче щеше да се окаже грешка. Преди това те вземаха инициативата и това им носеше
плодове, но сега оставаше малко време и Мартин О\'Нийл реши да брани резултата.
Десет минути преди края на редовното време се получи едно разбъркване в полето на
домакините. Лошо изчистване даде шанс на Бербатов да подаде с глава към Дефоу. Английският нападател се измъкна от защитата и останал сам срещу вратаря Карсън го матира с акробатичен удар.

Това, обаче не беше последното попадение в срещата. В 85-тата минута Тотнъм допусна нова грешка след статично положение. При един корнер, резервата О\'Хара изпусна Мартин Лаурсен, който непокрит този път не остави никакви шансове на Робинсън. Лаурсен засече с глава центрирането от корнер и отново даде преднина на Вила. Така се оформи и крайния резултат 2-1.

Астън Вила - Тотнъм 2:1

1:0 - Мелберг (40), 1:1 - Дефо (79), 2:1 - Лаурсен (85)

Астън Вила - Карсън, Мелберг, Лаурсен, Дейвис, Бума (84-Малоуни), Ст. Петров, Рио-Кокър,
Бари, Йънг, Агбонлахор, Муур (74-Гарднър)

Тотнъм - Робинсън, Зокора, Кабул (57-О\'Хара), Доусън, Лий, Джинъс, Малбранк, Боатенг