Мугуруса е новата номер 1 при жените

16:13

Първата ракета при жените Каролина Плишкова отпадна на четвъртфиналите на Ю Ес Оупън след загуба от представителката на домакините Коко Вандевеге със 7-6 (4), 6-3. По този начин чехкинята сдаде лидерската позиция в ранглистата, като от следващата седмица водачка ще бъде испанката Гарбине Мугуруса.

Шампионката от Уимбълдън също напусна надпреварата в Ню Йорк след загуба на осминафиналите от Петра Квитова, но въпреки поражението ще оглави подреждането при дамите. Мугуруса ще стане 24-а тенисистка, която застава под номер 1 и едва втората испанка с подобно постижение след Аранта Санчес-Викарио

Иначе освен Вандевеге, успех за домакините на четвъртфиналите донесе и Мадисън Кийс, която победи с 6-3, 6-3 естонката Кая Канепи, с което изпълни и мечтата на местната публика за изцяло американски полуфинали за първи път от 1981 година. Другите две полуфиналистки са двукратната шампионка Винъс Уилямс (2000, 2001) и 24-годишната Слоун Стивънс.

Междувременно аржентинецът Хуан Мартин дел Потро се класира за полуфиналите на последния за годината турнир от Големия шлем – Ю Ес Оупън. В изключителен двубой, продължил близо 3 часа, шампионът от 2009 победи един от фаворитите в турнира – третият поставен Роджър Федерер със 7-5, 3-6, 7-6 (8), 6-4.

След много оспорвано начало Дел Потро успя да отмъкне първия сет след ключов пробив в гейм номер 11. Във втория сет ролите се размениха и швейцарецът изравни след 6-3 в своя полза.

Третата част започна отлично за поставения под номер 23 в схемата аржентинец, който след ранен пробив поведе с 3-0. Този път Маестрото отговори и изравни резултата при 4-4. В последвалия оспорван тайбрек Дел Потро успя да наложи волята си след 10-8.

В оказалия се последен четвърти сет „Кулата от Тандил“ направи решаващ пробив в петия гейм, което му бе достатъчно за крайната победа, дошла след 6-4.

В спор за място на финала в Ню Йорк аржентинецът ще спори със световния номер 1 Рафаел Надал. Испанецът се справи безпроблемно с екзекутора на Григор Димитров – 19-годишния руснак Андрей Рубльов, побеждавайки го с 6-1, 6-2, 6-2.