България победи световния шампион Сърбия в Лигата на нациите

23:15

Националният отбор на България по волейбол за жени постигна втора поредна победа в Лигата на нациите. В среща от 13-ия кръг, играна в китайския град Нинбо, българките надиграха световния шампион Сърбия с 3:1 (21:25, 25:21, 25:17, 25:23).

По този начин националките се поздравиха с втория си успех в турнира.

За Сърбия загубата е пета поредна. В класирането сръбкините заемат 10-о място с 15 точки. България е на предпоследното 15-о място със 7 точки, но два кръга преди края е без шансове да се спаси от изпадане.

Двубоят България - Сърбия започна равностойно до 4:4. България поведе с 6:5 след единична блокада на Нася Димитрова. Националките поведоха с 8:7 при първото техническо прекъсване. “Плавите” изравниха при 9:9.

Равностойната игра и резултат се запазиха до 20:20.

Сърбия поведе с 22:20 и успа да затвори първата част с 25:21.

България поведе с 3:1 и 4:3 след атака на Силвана Чаушева в началото на втората част.

Волейболистките на Сърбия успяха да поведат с 8:7 при първото техническо прекъсване. Мира Тодорова изравни с атака през центъра за 8:8. Две поредни успешни атака на Катарина Лазович изведе Сърбия напред с 12:9. Иван Петков взе прекъсване за България. Атаки на Силвана Чаушева и на Гергана Димитрова намалиха разликата до 1 точка при 11:12. Нова атака на Катарина Лазович направи 16:13 при второто техническо прекъсване в полза на “Репрезентацията”. Сърбия дръпна с 19:15 и това принуди Иван Петков да вземе второто си прекъсване. То даде резултат и България, не само че изравни, но и поведе в резултата с 22:21 след атака на Нася Димитрова.

Блокада на Нася Димитрова и 23:21.България стигна до геймбол при 24:21 и затвори втората част с 25:21 след нова атака на Нася Димитрова.

Момичетата на Иван Петков стартираха отлично в началото на третия гейм и поведоха с 5:0 след атака на Мирослава Паскова. Бранко Ковачевич взе прекъсване, което даде моментален резултат. Сърбия записа 5 поредни точки и изравни до 5:5. Националките поведоха със 7:5 след ас на Мирослава Паскова. Добра реакция и блокада с една ръка на Мира Тодорова изведе България напред с 8:6 при първото техническо прекъсване. Българските волейболистки дръпнаха с 3 точки при 12:9 след единична блокада на Нася Димитрова. Страхотно вдигане над глада на Петя Баракова към зона 2 и отлична атака на Нася Димитрова за 15:10. България поведе с 16:11 при второто техническо прекъсване. Мощна атака на Гергана Димитрова направи 21:13. Симона Димитрова увеличи аванса ни до 22:13. България стигна до геймбол при 24:14. 24:17. “Плавите” върнаха 3 поредни точки до 24:17. Иван Петков взе прекъсване. Веднага след това Гергана Димитрова сложи край на третата част с мощна атака за 25:17.

С ас на Мира Тодорова и атака на Симона Димитрова за 3:0, стартира 4-ата част. България поведе с 4:0 и Бранко Ковачевич взе прекъсване за Сърбия. При 6:0 наставникът на “плавите” взе и второто се прекъсване в тази част. България поведе с 8:0 при първото техническо прекъсване. Симона Димитрова пусна от зона 2 за 9:2. Ас на Симона Димитрова и 10:2. Ас на Симона “Репрезентацият” се окопити и успя да върне доста точки и да намали резултата но 9:13.

Мирослава Паскова игра с блокадата за 14:9.

Симона Димитрова изведе България напред при второто техническо прекъсване с 16:9. При 18:11 младата Елена Бечева се появи в игра за България. Ас на Мира Тодорова направи резултата 19:11. Ас на Милица Кобура и 21:15. Иван Петков взе прекъсване. Атака на Мирослава Паскова атакува успешно за 23:17. България стигна до мачбол при 24:19. Волейболистките на Сърбия спесиха 4 поредни мачбола, за да стигнат до 23:24 след атака на Милица Кобура. Атака на Мирослава Паскова донесе успеха на България в 4-ата част с 25:23 и в мача с 3:1 гейма.

Нася Димитрова и Мирослава Паскова завършиха с по 15 точки за България в мача, а Гергана Димитрова прибави 14 точки.

За Сърбия Катарина Лазович и Милица Кубура бяха най-добри с по 16 точки, докато Мая Савич и Сара Лозо прибавиха по 11.

В сряда предстои предпоследната среща за България в турнира, в която момичетата на Иван Петков срещат домакина Китай. Сърбия пък ще играе с Германия.

БЪЛГАРИЯ - СЪРБИЯ 3:1 (21:25, 25:21, 25:17, 25:23)

БЪЛГАРИЯ: Петя Баракова 2, Силвана Чаушева 8, Гергана Димитрова 14, Мирослава Паскова 16, Нася Димитрова 15, Мира Тодорова 7 - Жана Тодорова-либеро (Симона Димитрова 6, Елена Бечева 1)

Старши треньор: ИВАН ПЕТКОВ

СЪРБИЯ: Мила Джорджевич 8, Катарина Лазович 16, Сара Лозо 11, Милица Кобура 16, Мая Савич 11, Мая Алексич 6 - Александра Тадич-либеро (Катарина Йович, Александра Чирович, Ана Пайичич, Мария Попович-либеро)

Треньор: БРАНКО КОВАЧЕВИЧ.