Сити надви Ливърпул с дузпи и грабна първи трофей за сезона (видео)

19:18

Шампионът на Англия Манчестър Сити победи с 5:4 след изпълнение на дузпи (1:1) в редовното време европейския шампион Ливърпул на "Уембли" в двубоя за "Къмюнити Шийлд", който традиционно предшества новия сезон в Премиър лийг. Бившият играч на мърсисайдци Рахийм Стърлинг (12') реализира единственото попадение през първата част, в която "гражданите" имаха предимство. През второто полувреме Ливърпул бе много по-добрият отбор, но на два пъти гредите спираха "червените" след удари на Ван Дайк и Мохамед Салах. Все пак селекцията на Юрген Клоп изравни заслужено с гол на Жоел Матип (77'). До края на редовното време страхотните изяви на Клаудио Браво и излючително изчистване на Кайл Уокър пред голлинията доведоха мача до дузпи. В тях Жоржиньо Вайналдум пропусна за Лвиръпул, а всички изпълнители на Сити бяха точни. Така "гражданите" спечелиха "Къмюнити Шийлд".

Двубоят започна на много високо темпо. Още в четвъртата минута Манчестър Сити стигна до голова опасност, след като Джо Гомес сгреши пред наказателното поле и позволи на Стърлинг да му отнеме. Английският национал веднага изведе Сане, който стреля от малък ъгъл, но встрани от вратата. Ливърпул отговори с много добра солова акция на Фирмино, който обаче стреля в ръцете на Бравo.

В осмата минута Фирмино изведе добре Салах отдясно, но шутът на египтянина премина встрани от вратата.

В 11-ата минута Сане, за когото се твърди, че е пред трансфер в Байерн (Мюнхен), получи контузия в ахилеса след единоборство с Александър-Арнолд. Още преди смяната да бъде извършена, Сити поведе в резултата. Уокър центрира от фаул към далечната греда. Там Де Бройне върна топката към наказателното поле, Давид Силва също отклони, а Стърлинг засече от въздуха от няколко метра. Крилото стреля в тялото на Алисон, който се опита да се намеси, но в крайна сметка топката премина голлинията. Това бе и първи гол на Стърлинг срещу бившия му отбор. Секунди след това на мястото на Сане влезе Жесус.

В 17-ата минута Салах направи страхотен пробив отляво, стигна до аутлинията, но нямаше съотборник, на когото да подаде и реши да продължи сам. Той влезе навътре и стреля от малък ъгъл, но топката се оплете във външната страна на мрежата.
Две минути по-късно Стърлинг можеше да удвои, след като получи на далечната греда, но този път Алисон реагира много добре и изби.

Салах пропусна нова възможност в 28-ата минута, когато центриране Ориги беше отклонено от Стоунс, след което Зинченко не успя да играе добре и това даде шанс на египтянина да стреля, но този път ударът му премина над вратата.

В 42-рата минута Джосеп Гуардиола стана първият мениджър през новия сезон, който получава жълт картон. Новото правило влезе в сила заради протести на испанеца за грубо влизане на Гомес в краката на Давид Силва.

Второто полувреме започна по същия двуостър начин. Двата отбора организираха по една добра атака, преди Стърлинг да се озове зад отбраната и да стреля в гредата. Голмайсторът от първото полувреме обаче бе в положение на засада, така че дори да беше отбелязал, попадението нямаше да бъде зачетено.

Като цяло, Ливърпул започна доста добре втората част. В 56-ата минута мърсисайдци бяха много близо до това да изравнят резултата. Ван Дайк засече с крак центриране на Александър-Арнолд, топката рикошира в напречната греда, след което тупна на голлинията, но за късмет на "гражданите" не я премина.

Фортуна продължи да бъде на страната Манчестър Сити и минута по-късно, когато страхотно изпълнение на Салах срещна лявата греда на вратата на Браво.

В 62-рата минута Стърлинг се озова очи в очи с Алисон, но се засуети и в крайна сметка подаде топката на стража.
В 69-ата минута Браво спаси поредния шут на Салах, който бе насочен до гредата.

Логичното се случи в 77-ата минута. Дълго центриране от фаул стигна до Ван Дайк, който много технично центрира успоредно на голлинията, а резервата Жозел Матип засече с глава - 1:1.

Шест минути след това Калудио Браво спаси отбора си от пълен обрaт, след като успя да избие много опасен удар на Кейта.

В 88-ата минута отново Браво се намеси решаващо, след като грешка на Родри остави Салах на голова позиция, но стражът излезе бързо и отново спаси.

В 92-рата минута удар на Салах бе блокиран, но след това египтянинът направи добавка с глава. Топката отиваше към вратата, но Уокър направи невероятно изчистване със задна ножица пред голлинията.

Браво за пореден път спаси Сити в 94-тата минута, когато отрази остър удар по земя на Шакири. Това означаваше, че победителят трябва да бъде определен след изпълнение на дузпи.

Шакири бе първият изпълнител за мърсисайдци. Швейцарският национал бе безкомпромисен - 1:0. Гюндоган също бе толкова убедителен и изравни резултата. Клаудио Браво спаси втората дузпа на Ливърпул, изпълнена от Вайналдум. Бернардо Силва изведе Манчестър Сити напред - 1:2. Адам Лалана изравни, макар че Браво отново улови ъгъла - 2:2. Младият Фил Фоудън показа железни нерви - 2:3. Окслейд-Чембърлейн направи 3:3. Алисон докосна топката при изпълнението на Зинченко, но силният удар все пак влезе във вратата - 3:4. Салах оправда очакванията - 4:4. Габриел Жезус реализира петата дузпа и донесе трофея на Манчестър Сити.

ЛИВЪРПУЛ: Алисон, Александър-Арнолд (67'-Матип), Гомес, Ван Дайк, Робъртсън, Хендерсън (79'-Лалана), Фабиньо (67'-Кейта), Вайналдум, Ориги (79'-Окслейд-Чембърлейн), Салах, Фирмино (79'-Шакири)

МАНЧЕСТЪР СИТИ: Браво, Уокър, Стоунс, Отаменди, Зинченко, Родри, Давид Силва (61'-Гюндоган), Де Бройне (89'-Фоудън), Сане (13'-Жезус), Бернардо Силва, Стърлинг