България започна с победа Евроволей 2019

07:30

Волейболистите от националния отбор на България започнаха перфектно участието си на Европейското първенство. Момчетата на селекционера Силвано Пранди разгромиха Гърция с 3:0 (25:22, 25:16, 25:20) в първия си мач от Група А, игран този следобед пред по-малко от 1000 зрители в зала "Сюд дьо Франс Арена" в Монпелие (Франция).

Утре (13 септември) "лъвовете" ще изиграят втората си среща в групата срещу Румъния, която пък по-късно тази вечер ще стартира с мач срещу домакините от Франция. Двубоят е от 18,15 часа българско време и ще бъде излъчен на живо по БНТ 3. След това от 21,45 часа Гърция ще излезе срещу олимпийския вицешампион Италия, който пък днес ще започне участието си срещу Португалия.

Началото на първия гейм беше по-добро за гърците, които поведоха с 5:2 след силни изяви в атаки на Никос Зупани и блокада на Атанасиос Протопсалтис. Въпреки усилията на България да стигне до равенство, Гърция задържа преднината си до 10:7 след силна атака на Александрос Раптис. "Лъвовете", все пак, стигнаха до равенство при 11:11 след няколко грешки на гръцките волейболисти. България успя да дръпне при 15:13 след блокада на Виктор Йосифов и аут на Панайотис Пелекудас. Разликата нарасна до 18:14 след мощна атака на Цветан Соколов и страхотен блок на Светослав Гоцев. България запази предимството си до 22:19 след атака на Тодор Скримов, след което без проблеми взе гейма при 25:22 след отлична блокада на Мартин Атанасов.

Втората част тръгна равностойно до 5:5, след което България дръпна с 9:5 след две атаки на Мартин Атанасов и два страхотни блока на Светослав Гоцев. Въпреки тайм-аута за треньора на Гърция Димитриос Андреопулус, "лъвовете" продължиха със силната си игра на блокада и увеличиха разликата до 12:6. Преднината на България набъбна до 17:9 след нова мощна атака и силен ас на Цецо Соколов. Резултатът стана 21:12, след което "трикольорите" спокойно затвориха гейма в своя полза при 25:16 след ас на Гоцев и пореден блок, този път на Виктор Йосифов.

И третия гейм стартира равностойно до 3:3, след което България излезе напред в резултата с 5:3 след атака в аут на Панайотис Пелекудас и блокада на Цецо Соколов. Равностойната игра между двата тима продължи до 11:9, след което преднината на "лъвовете" нарасна до 13:10 след блок на Виктор Йосифов, а след това до 17:11 при сервис на Цецо Соколов и силни изяви в атака на Тодор Скримов. България запази преднината си до 22:16 след нова силна атака на Мартин Атанасов, след което спечели гейма с 25:20 след бърза атака през центъра на Светослав Гоцев, а с това и мача с 3:0.

Над всички за българския тим беше Цветан Соколов със 17 точки (3 блока, 3 аса и 50% ефективност в атака) за победата. Светослав Гоцев (4 блока, 1 ас и 71% ефективност в атака) и Тодор Скримов (56% ефективност в атака и 44% позитивно посрещане) добавиха по 10 точки за успеха.

За "елините" Никос Зупани (44% ефективност в атака) и Йоргос Петреас (2 блока, 1 ас и 71% ефективност в атака) завършиха с по скромните 8 точки.

БЪЛГАРИЯ - ГЪРЦИЯ 3:0 (25:22, 25:16, 25:20)

БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов 1, Цветан Соколов 17, Тодор Скримов 10, Мартин Атанасов 9, Виктор Йосифов 6, Светослав Гоцев 10 - Теодор Салпаров-либеро (Георги Петров)
Старши треньор: СИЛВАНО ПРАНДИ

ГЪРЦИЯ: Дмитро Филипов 2, Никос Зупани 8, Панайотис Пелекудас 6, Александрос Раптис 4, Йоргос Петреас 8, Атанасиос Протопсалтис 5 - Менелаос Кокинакис-либеро (Ираклис Пападопулос 4, Теодорос Вулкидис 2, Андреас Фрагос 3, Йоргос Папалексиу)
Старши треньор: ДИМИТРИОС АНДРЕОПУЛУС.