Испания на финал след истински трилър с Австралия

13:54

Испания изоставаше почти цял мач срещу Австралия, но постигна пълен обрат, за да спечели с 95:88 (22:21, 10:16, 19:18, 20:16, 9:9, 15:8) след две продължения и да стигне до финал на световно първенство за втори път в историята си. Случайно или не, първото класиране на европейците до двубой за титлата отново бе на територията на Азия - на Мондиал 2006 в Япония те триумфираха като шампиони на планетата, а сега ще спорят за златото и в Китай. Така 13 години след най-големия успех в историята си, навръх петък 13-ти, "Ла Фурия Роха" отново е финалист.

Рики Рубио откри резултата с тройка, а след това асистира за забивка на Хуанчо Ернангомес и 5:0 за Испания. Джо Ингълс и Пати Милс отговориха с четири поредни точки за Австралия и 5:4, след което и двата тима се активизираха в нападение, за да се стигне до първото предимство на австралийците - 11:12 в средата на частта. Атаките на “Ла Роха” най-често преминаваха през подкошието и Марк Гасол, докато австралийската офанзивна тактика бе концентрирана върху движение по периметъра и далечни стрелби. Две минути преди сирената Испания водеше с 15:14, но австралийците се вдигнаха, за да поведат с 19:21. Първата четвърт все пак завърши с точка повече за европейците, а това бе факт благодарение на запазената марка на Серхио Йуй - тройка от осем метра със сирената за 22:21.
Мондиал 2019: Испания - Австралия+13

Втората част започна със само четири точки в рамките на началните три минути и съответно 22:25 в полза на баскетболистите от “Зеления континент”. Серията без кош за Испания се увеличи до близо четири минути, а след шестата поредна точка за австралийците (22:27), Серджо Скариоло бе принуден да вземе прекъсване. Рубио прекъсна сушата за Испания с кош за 24:27, но тройка на Ландейл и две точки на Крийк възстановиха комфортната преднина на символичните гости - 24:32 при оставащи малко повече от пет минути. Третото нарушение на Хуанчо Ернангомес влоши още повече ситуацията за европейците, а играчите на Андрей Леманис продължиха да водят - 30:34 около минута и половина преди почивката. Първата тройка в мача на Пати Милс вдъхна още повече кураж на отбора му и увеличи дистанцията до 30:37. В последствие Гасол вкара два наказателни удара и фиксира резултат 32:37 на полувремето.

Нова тройка на Милс изстреля отбора му напред с 32:40, но пет поредни точки на Гасол доближиха Испания само на три точки - 37:40. Стабилното представяне на Австралия и в двете фази на играта пак им даде добър аванс (39:45), като за сметка на това проблемите на “фуриите” в офанзивен план не спираха, за да се стигне и до първата двуцифрена разлика в мач - 39:50 малко след средата на третия период. По-агресивна защита от страна на испанците наруши австралийски ритъм в нападение, а в следствие на това дистанцията между двата тима бе скъсена до 42:50. Десетте точки бяха възстановени (42:52), но испанците съкратиха до 49:54, а третата част завърши при 51:55.

Две последователни ужасяващи испански защити отново върнаха Австралия напред с добра преднина - 53:61. Гасол пое отговорността в атака за родината си, за да съкрати пасива до 58:63, но австралийците продължиха да обират борби в нападение, за да останат начело с 60:67. Рибас и Йуй съживиха надеждите на своя отбор, съкращавайки изоставането до 65:67 по-малко от четири минути преди края на частта, след което Милс увеличи до 65:70. Рубио проби и отбеляза за 67:70, Бейнс извърши нарушение в нападение именно срещу №9 на испанците 1:50 минути преди края, в последвалата атака Гасол вкара за 69:70, а 8.7 секунди преди сирената не трепна на два пъти от наказателната линия за 71:70. Милс вкара само един от два наказателни удара за 71:71, а Рики Рубио бе на косъм от това да вкара от центъра със сирената, но топката се завъртя и излезе от ринга, а срещата отиде в продължение.

Пет поредни точки на Гасол изстреляха Испания напред със 76:71, но Милс и Кей отговориха, изравнявайки за 76:76. Забивка на Клавер и два наказателни удара на Ингълс запазиха статуквото (78:78), а последвалите минути бях изпълнени с грешки и за двата тима, оставяйки равенството непокътнато. Милс се реваншира за случилото се в края на редовното време, като този път вкара 2/2 от линията и изведе своите напред със 78:80 при оставащи 14.2 секунди. Гасол бе фаулиран 4.6 секунди преди изтичането на времето и пак не трепна, за да изравни до 80:80. Продължението завърши така, след като Делаведова пропусна последния изстрел.

Богът вкара първите точки във второто продължение (82:85), но Рубио поведе Испания за серия от 7-0, извела ги напред с 87:82, a отлично проведена атака на “Ла Роха” завърши с тройка на Йуй за 90:82 две минути преди края на второто продължение и увеличи точките без отговор до 10 поредни. Бейнс наниза тройка за 90:85, испанците бързо увеличиха до 93:85, но Милс даде искрица надежда с тройка за 93:88. Всичко приключи с поредните точки на Гасол и финалното 95:88.

Марк Гасол с 33 точки, 6 борби и 4 асистенции, както и поредица ключови отигравания, бе най-резултатен за победителите. Рики Рубио записа “дабъл-дабъл” с 19 точки и 12 асистенции, а Серхио Йуй се включи прекрасно от пейката със 17 точки и 4/10 в стрелбата от тройката.

Пати Милс с 34 точки бе над всички за Австралия, а Ник Кей приключи с 16 точки и 11 борби. Джо Ингълс вкара само 4 точки, но овладя 10 борби, даде 7 асистенции и отнет 1 топка.

ИСПАНИЯ - АВСТРАЛИЯ 95:88 (22:21, 10:16, 19:18, 20:16, 9:9, 15:8)

ИСПАНИЯ: Рики Рубио, Руди Фернандес, Виктор Клавер, Хуанчо Ернангомес, Марк Гасол

АВСТРАЛИЯ: Пати Милс, Мат Делаведова, Джо Ингълс, Джок Ландейл, Арън Бейнс