Сърбия покори европейския връх (видео)

11:50

Волейболистите на Сърбия прекъснаха “словенската приказка” и покориха европейския връх.

На финала възпитаниците на Слободан Ковач обърнаха сензацията на шампионата на Стария континент Словения с 3:1 (19:25, 25:16, 25:18, 25:20) в препълнената Accor Hotels Arena в Париж (Франция) пред 12 654 зрители.

Сърбия завърши първенството без нито едно поражение, печелейки 5-те си мача в глуповатата фаза и четирите в елиминациите, а любопитен факт е, че в момента Западните ни съседи държат европейските титли в този спорт и при мъжете, и при жените.

Волейболистите на Слободан Ковач имаха категорично предимство във втория, третия и четвъртия гейм, а то дойде най-вече от силния им сервис и отличната игра на блокада. Единствено в първата част Словения бе доминиращият състав, като това се дължеше и на сериозната подкрепа от страна на дошлите от Любляна фенове.
Финал на Евроволей 2019: Сърбия - Словения 3:1+73

Финалната среща на Евроволей 2019 започна с лек превес на волейболистите на Сърбия, които поведоха на Словения със 7:5 в AccorHotels Arena в Праиж (Франция). Възпитаниците на Алберто Джулиани изравниха при 8:8. Клемин Чебул изведе словенците напред след мощна атака - 9:8. Ас на Климен Чебул и 11:9. Сърбия успя отново да изравни при 12:12 след атака на Александър Атанасийевич. Атака на Ален Пайенк през центъра и 16:13 за словенците.

Тройна блокада срещу атака на Урош Ковачевич направи разликата 4 точки в полза на момчетата на Алберто Джулиани.  Слободан Ковеч взе прекъсване. То не помогна много и малко по-късно Ян Кожамерник атакува мощно в центъра за 20:15. Ас на Александър Атанасийевич върна надеждите на “репрезантацията” - 17:20.  Ас на Ян Кожамерник и 22:17. Влезлият като резерва Митя Гаспарини атакува за 23:18. Клемен Чебул пусна много технично от пайп за геймбол - 24:18. Много технична атака на Митя Гаспарини и Словения спечели спокойно първата част с 25:19.

Волейболистите на Сърбия започнаха много мотивирани в началото на втората част и поведоха бързо с 6:3 след единична блокада на Сречко Лисинац. Словения намали до 5:6, след като Никола Йовович допусна грешка. “Плавите” се развихриха и бързо поведоха с цели 7 точки след отлична игра на блокада. Двоен блок на Александър Атанасийевич и Сречко Лисинац срещу атака на Митя Гаспарини направи резултата 12:7. Алберто Джулиани замени Митя Гаспарини с Тончек Щерн. Ас на Тине Урнаут даде малки надежди на словенците при 7:12. Ас на Сречко Лисинац - 14:7. Надмощието на сърбите доведе до 9 точки аванс при 19:10. Тине Урнаут и Деян Винчич успяха да намалят до 15:21.Нямаше кой да спре разигралия се Александър Атанасийевич, който атакува мощно и доведе резултата до 25:16.

Тимът на Сърбия поведе с 4:3 в началото на третия гейм. Алберто Джулиани взе прекъсване за Словения. Ален Пайенк изведе словенците напред с 5:4. Неманя Петрич отново изведе напред “плавите” със 7:5. Сърбия поведе с убедителното 11:6, след като Сречко Лисинац спаси трудна топка в защита почти от рекламните пана, а Неманя Петрич атакува по блокадата. Клемен Чебул намали до 7:11. Александър Атанасийевич и Урош Ковачевич изведоха Сърбия до 16:11. Дълго разиграване завърши с атак ана Тине Урнаут в мрежата - 11:18. Ален Пайенк намали до 14:20. “Репрезентацията” стигна до геймбол при 24:15 след ас на Неманя Петрич. Блокаут на Урош Ковачевич донесе успеха на Сърбия в третата част с 25:18.

Сърбия поведе в началото на 4-ия гейм с 6:4. Словения изравни при 7:7, след като Неманя Петрич атакува в аут. Ас на Сречко Лисинац и 9:7 за “плавите”. Клемен Чебул намали до 8:9 и 9:10. Блокади на Сречко Лисинац и Урош Ковачевич изведоха Сърбия напред с 16:11. Алберто Джулиани взе прекъсване. Урок Ковачевич пусна технично топката над тройна блокада за 19:13. При 14:20 Алберто Джулиани взе второто си си прекъсване. Капитанът Неманя Петрич изведе “репрезентацията” до мачбол при 24:20. Ас на Неманя Петрич донесе успеха на Сърбия в 4-ия гейм с 25:20 и във финала на Евроволей 2019 с 3:1 гейма.

Александър Атанасийевич бе най-резултатен за победителите с 22 точки, а още 20 прибави Урош Ковачевич. С 12 завърши Неманя Петрич, а с 11 остана Сречко Лисинац.

За Словения Клемен Чебул приключи с 15 точки, 12 реализира Ален Паженк, а с 10 остана Тине Урнаут.