Локо Пловдив победи Черно море

20:25

Локомотив (Пловдив) записа пореден успех и вече е на второ място с три точки пред Левски. Днес възпитаниците на наставника Бруно Акрапович победиха с 1:0 Черно море в исторически мач, в който падна рекордът на Марин Бакалов за най-много изиграни мачове в професионалния български футбол. Георги Илиев изигра своя мач номер 455 и пренаписа историята на футбола у нас. Единственото попадение в срещата реализира Димитър Илиев (14) с прекрасен гол, който селекционерът на България Георги Дерменджиев видя на живо. Милош Петрович пък остави домакините с човек по-малко в 62-ата минута, след като получи червен картон.

"Смърфовете" приеха "моряците" на "Лаута" и търсеха задължителен успех. Пловдивчани са в серия от 6 поредни победи и вече дишат във врата на шампиона Лудогорец. Георги Илиев излизе като титуляр за пловдивчани, като стъпи на роден терен за 455-и път, с което изпревари легендата на Ботев (Пловдив) Марин Бакалов. Интересното бе, че Георги Илиев подобри рекорда на Бакалов срещу своя роден клуб - Черно море.

Двата тима вече се срещнаха в първия кръг на първенството. Тогава Черно море изкова убедителна победа с 3:1. Сега обаче ситуацията бе по-различна. Локо натрупа сериозно самочувствие и се намести в Топ 3. Пловдивчани дори започнаха да мечтаят и за нещо по-голямо.

Локо е с най-резултатното нападение в елита до момента със своите 34 отбелязани гола. Статистиката също е на страната на домакините, които имат 42 победи над варненци, срещу 31 загуби и 28 равенства.

Треньорът Бруно Акрапович днес не можеше да разчита на наказания Томашевич. На вратата той заложи на Луков, а пред него триото в отбрана бе Малембана, Езе и Алмейда. Георги Илиев и Петрович бяха опорни полузащитници, а Цветанов и Карагерен действаха по крилата. Димитър Илиев и Ожболт бяха дуото в атака, а зад гърба им ще ги подкрепяше Умарбаев.

В същото време Черно море не можеше да разчита на контузените Дюлгеров и Актау. Така на терена  излязоха Митрович под рамката и Попов, Димов, Хантакиас и Панов в защита. Панайотов и Янчев бяха в центъра на терена, а Кики и Минчев действаха по крилата. Атаката водеше Иса, а от по-задни позции го подкрепяше Родриго.

Преди началния съдийски сигнал Георги Илиев получи награда под формата на обувка за своя 455-и мач в елита. Тя му бе връчена от Марин Бакалов, който до днес бе футболистът с най-много мачове в "А" група. Илиев получи овациите на всички футболисти на терена, а също така и капитанската лента, която по принцип стои на ръката на Димитър Илиев. Спортният директор на Локомотив Георги Иванов-Гонзо връчи на ветерана и специално изготвен плакет. Христо Бонев-Зума пък вдигна високо фланелката на Георги Илиев.

В 5-ата минута на мача Стивън Езе бутна без топка Хантакиас от състава на Черно море, но главният съдия Волен Чинков не забеляза действията на защитника и до картон не се стигна. В 8-ата минута стражът на “моряците” Миодраг Митрович направи страхотно спасяване с една ръка при опасен удар на Дейвид Малембата от фаул. Вратарят се разтегна, за да избие в ъглов удар топката, която застрашително летеше към горния десен ъгъл.

В 14-ата минута Локомотив (Пловдив) поведе с превъзходен гол на Димитър Илиев. Халфът получи топката на тъча, справи се с един футболист в зелено, след което прекара топката през краката на Виктор Попов. Последва фалцов удар към далечния ъгъл, където с помощта на гредата топката се оплете в мрежата на Черно море. С този си гол Илиев подобри свой личен рекорд, като до момента през сезона е отбелязал 12 попадения във всички турнири. В 35-ата минута Динис Алмейда засече с глава центриране на Парвиз Умарбаев, но ударът му бе много слаб и Митрович улови лесно. В добавеното време на първото полувреме гостите от Варна имаха претенции за дузпа, които Чинков подмина. Исмаил Иса се строполи на земята след побутване на Момчил Цветанов, но главният съдия прецени, че няма основания да посочи бялата топката.

Второто полувреме започна с добра ситуация за гол за “смърфовете”. Бирсент Карагарен пусна подаване към връхлитащия пеналтерията Димитър Илиев. Голмайсторът до момента в мача пропусна топката през краката си, което заблуди защитата на Черно море, а Парвиз Умарбаев нанесе удар, който премина покрай страничната греда. В 53-ата минута Алмейда допусна грешка в защитата на пловдивчани, която Исмаил Иса не успя да накаже, стреляйки в аут.

В 62-ата минута Милош Петрович остави отбора си с човек по-малко, след като получи втори жълт и респективно червен картон. В рамките на няколко секунди първо Дани Кики, а след това и Ожболт стреляха слабо към противниковата врата. В 76-ата минута легендарният Георги Илиев напусна терена, заменен от Един Бахтич.
Локомотив (Пловдив) - Черно море+91

Две минути по-късно Илиан Илиев-младши изпревари Стивън Езе и нанесе удар към вратата на Луков, който излезе в аут. В 86-ата минута мощен удар на Ален Ожболт с глава бе спасен от стража Митрович. В добавеното време Луков отказа Илиан Илиев-младши от изравнително попадение и така Локомотив записа своя пореден успех в efbet Лига.