Успешен дебют за Соколов в Русия

08:30

Националът Цветан Соколов дебютира с успех за новия си клуб Зенит (Казан).

Диагоналът и Зенит спечелиха гостуването си на Енисей в Красноярск с 3:1 (25:15, 23:25, 25:23, 25:14) в мач от 2-ия кръг на Суперлигата на Русия, който се оказа първи за вицешампионите.

Цветан Соколов започна като титуляр за Зенит, а Максим Михайлов започна двубоя като посрещач, заедно с Ървин Нгапет, разпределител на Зенит бе Александър Бутко, а централни блокировачи Артьом Волвич и Алексей Кононов. Тимът от Казан разчиташе и двамата играчи на поста либеро Валентин Коротков и Валентин Голубев.

Двубоят бе първи официален за Алексей Вербов като старши треньор на Зенит.

За Енисей титуляр игра националът Тодор Скримов.

В началото на първия гейм превъзходството на волейболистите на Зенит бе смазващо. Нищо в атаката на бившия диагонал на Монтана Кирил Клиц не се получаваше. Клец атакува в аут и Зенит поведе с 9:2. Волейболистите на Зенит показаха отлична игра в защита а Цветан Соколов и Максим Михайлов бяха безпощадни в атака - 20:8. Единствен центърът Дмитрий Жук записа 3 поредни блокади за Енисей и това позволи на домакините да загубят първата част с прилична разлика от 15:25.

Наставникът на Енисей Александър Климкин даде ясни команди на своите волейболисти, които стабилизираха посрещането си. Атаката на Кирил Клец проработи, а Ян Ерещенко също се разигра и след негов пайп Енисей поведе с 15:13. Нови атаки в аут на Клец дадоха шанс на Зенит да изравни резултата. Казанци също подариха точки на съперника си, след като Максим Михайлов би сервис в аут, а Ървин Нгапет не можа да играе с блокадата при атака и 25:23 за Енисей във втория гейм.

Диагоналът Кирил Клец направи поредица от добри начални удара, които затрудниха посрещането на Ървин Нгапет и Енисей поведе с 6:3. Френската звезда обаче се разигра в атака след това, а после направи единична блокада срещу атака на Кирил Клец за 10:7. Александър Бутко записа отлична серия на сервис и така Зенит поведе с 12:7. Ас на Цветан Соколов доведе до 18:12, но Ървин Нгапет не показа стабилност в атака. Усилията на Тодор Скримов и Ян Ерещенко дадоха резултат и домакините съкратиха разликата само до 1 точка при 23:24. Мощна атака на Цветан Соколов донесе успеха на Зенит в 3-ата част с 25:23.

Домакините от Енисей не можаха да пробият блокадата на Зенит. Страхотната игра в защита на Валентин Коротков и Максим Михайлов помогна на Артьом Волвич и Цветан Соколов да спират атаките на Тодор Скримов и Ян Ерещенко и Зенит поведе с 11:6. Последваха 2 поредни аса на Александър Бутко - 13:6. Нови асове записаха Максим Михайлов и резервата Андрей Сурмачевский, а Занит стигна лесно до успех в 4-ия гейм с 25:14 и в мача с 3:1 гейма.

В следващия 3-и кръг Зенит приема Факел (Новий Уренгой), който е воден от Камило Плачи, на 2 ноември в Казан. Енисей пък приема на същата дата Урал (Уфа), със Светослав Гоцев в състава си.

Цветан Соколов игра цял мач за Зенит и стана най-полезен за своя тим с 23 точки (2 аса, 1 блок, 61% ефективност в атака).

Ървин Нгапет добави още 15 точки (1 блок, 48% ефективност в атака, 43% перфектно и 57% позитивно посрещане). Максим Михайлов се справи отлично като посрещач и записа 13 точки (1 ас, 44% ефективност в атака, 31% перфектно и 31% позитивно посрещане).

Тодор Скримов игра цял мач за Енисей и се отличи с 12 точки (1 ас, 44% ефективност в атака, 20% перфектно и 27% позитивно посрещане). Дмитрий Жук бе най-резултатен за домакините с невероятните 10 блока и общо 13 точки (33% ефективност в атака).

Ян Ерещенко също записа 12 точки (2 блока, 42% ефективност в атака, 15% перфектно и 41% позитивно посрещане).

Бившият диагонал на Монтана Кирил Клец записа 8 точки (1 ас, 33% ефективност в атака).

ЕНИСЕЙ (КРАСНОЯРСК) – ЗЕНИТ (КАЗАН) 1:3 (15:25, 25:23, 23:25, 14:25)

ЕНИСЕЙ: Валентин Стрелчук 2, Кирил Клец 8, ТОДОР СКРИМОВ 12, Ян Ерещенко 12, Дмитрий Жук 13, Руслан Ханипов 4 - Александър Янутов-либеро (Сергей Платаненков 3, Антон Мисин, Роман Жос 2, Данил Гаврилов)

Старши треньор: АЛЕКСАНДЪР КЛИМКИН

ЗЕНИТ: Александър Бутко 4, ЦВЕТАН СОКОЛОВ 23, Ървин Нгапет 15, Максим Михайлов 13, Артьом Волвич 5, Александър Кононов 4 - Валентин Кротков-либеро (Фьодор Воранков, Андрей Сурмачевский 1, Лоран Алекно, Денис Земчьонок 1, Валентин Голубев-либеро)

Старши треньор: АЛЕКСЕЙ ВЕРБОВ.