Ботев Пловдив с първи успех като гост от над година (видео)

15:25

Ботев (Пловдив) сложи край на негативната си серия и постигна първи успех под ръководството на Ферарио Спасов. Пловдивчани победиха с 2:1 закъсалия финансово Дунав в мач от 15-ия кръг на efbet Лига. Фернандо Виана (13, 49) вкара двата гола за "канарчетата", а Ахмед Ахмедов (85) върна един гол след точно изпълнение на дузпа. При отсъждането на 11-метров наказателен удар главният съдия Валентин Железов допусна сериозна грешка, тъй като нарушението на Джонатан срещу Кавалканте бе извън наказателното поле. Успехът за Ботев е първи от 24-и август тази година. Тогава "канарчетата", водени от бившия наставник на тима Желко Петрович, победиха Витоша (Бистрица) с 2:1.

Пловдивчани бяха без победа навън вече повече от година - 375 дни. За последно те победиха като гост Ботев във Враца на 27 октомври 2018 година с 1:0.

Дунав погледна първи към противниковата врата. В 3-ата минута Ивайло Лазаров центрира в наказателното поле, а Свилен Щерев засече с глава, изпреварвайки защитата на “канарчетата”. Ударът на полузащитника обаче излезе в аут. В ответната атака десният защитник на Ботев (Пд) Джонатан Перейра получи подаване от Фернандо Виана, но също не намери очертанията на вратата с удара си. В 9-ата минута Свилен Щерев опита нещо интересно с ножичен удар, който обаче не затрудни по никакъв начин стража Янко Георгиев.

В 13-ата минута Ботев (Пд) поведе в с първия си точен удар. Фернандо Виана отбеляза второто си попадение във втори пореден мач, като основна заслуга за гола има Александър Тонев. Крилото центрира добре в наказателното поле, Мартин Ковачев и Благой Макенджиев се разминаха с топката, а бразилският нападател на празна врата не пропусна да се разпише.

Дунав можеше набързо да заличи пасива си, но опасен шут на Стефан Христов премина на сантиметри от гредата. В 24-ата минута Джонатан Перейра отправи коварен удар към вратата на Дунав. Благой Макенджиев нямаше добра видимост заради сгъстената защита пред себе си, но за негов късмет топката премина покрай вратата. В следващите минути футболистите и на двата тима опитваха атаки, които не доведоха до нещо интересно пред противниковата врата. В 45-ата минута Радослав Терзиев стреля от далечна дистанция, но много неточно.

Второто полувреме започна повече от добре за Ботев. Отборът успя да удвои преднината си още в 49-ата минута. Отново тандемът Александър Тонев - Фернандо Виана матира защитата на Дунав. Крилото проби по десния фланг, навлезе в наказателното поле, след това върна топката назад, а Виана с безпощаден удар отбеляза втори си гол в мача.

52-ата минута Свилен Щерев отправи истински снаряд към вратата на пловдивчани, но рикошет прати топката в корнер. В 62-ата минута Тонев подаде към Антонио Вутов, но влезлият от резервната скамейка футболист прати изстрела си в аут. В 81-ата минута Свилен Щерев се озова на добра позиция при центриране от десния фланг. Халфът обаче прати удара си с глава в аут. Миг по-късно отново Щерев можеше да отбележи, като този път разтресе напречната греда на вратата зад Янко Георгиев.

В 85-ата минута Дунав получи правото да изпълни 11-метров наказателен удар за нарушение на Джонатан Перейра срещу Кавалканте. Груба грешка на Димитър Пиргов във въздуха позволи на Кавалканте да се откъсне и да излезе очи в очи с Янко Георгиев. Джонатан догони своя опонент и го събори, като безспорно нарушението бе извън наказателното поле. Вместо това главният съдия показа червен картон на бразилеца и посочи точката за дузпа, която Ахмед Ахмедов превърна в гол.

Във втората минута на добавеното време удар с глава на Ахмед Ахмедов премина покрай вратата и Ботев запази мрежата си "суха" до последния съдийски сигнал.

ДУНАВ - БОТЕВ (ПД) 1:2

0:1 Виана (13)
0:2 Виана (49)
1:2 Ахмедов (85 д)

Стартови състави:

ДУНАВ: Благой Макенджиев, Александър Исаевски, Михаил Милчев, Мартин Ковачев, Любен Николов, Мартин Костадинов, Ивайло Лазаров, Диян Димов, Свилен Щерев, Ахмед Ахмедов, Стефан Христов

БОТЕВ: Янко Георгиев, Филип Филипов, Кристиан Димитров, Димитър Пиргов, Лазар Марин, Джонатан Перейра, Радослав Терзиев, Александър Тонев, Станислав Шопов, Тодор Неделев, Фернандо Виана