Балкан излъга Рилски в дербито на кръга

22:22

Шампионите от Балкан (Ботевград) завършиха 2019-а година с важна победа, след като спечелиха при визитата си на Рилски спортист (Самоков) с 94:93 (26:24; 24:32; 19:24; 25:13) в дербито на XIII кръг от редовния сезон в НБЛ.

Михайло Секулович вкара 17 точки за победителите, Кени Хол добави 15 точки, а Дейшон Найт и Станислав Цонков завършиха с по 14 точки.

Брендън Браун и Хавиер Джонсън отбелязоха по 22 точки за домакините, а Тихомир Желев и Евгени Хаджирусев завършиха с по 11 точки.

Самоковци поведоха с 4:0 след само 20 секунди игра, след като се възползваха от липсата на концентрация в редиците на гостите, но веднага след това "зелените" от Ботевград показаха класа и бързо изравниха. Следващите минути преминаха при размяна на надмощие, след като първо Рилски спортист успя отново да се откъсне напред с 6-7 точки, но отговорът на "зелените" този път бе по-категоричен - Балкан поведе за първи път от началото на мача и успя да задържи минималната си преднина до края на периода - 26:24.

Гонитбата в резултата продължи с пълна сила и през втората четвърт, като двата отбора си размениха лидерската позиция многократно. Все пак, малко преди края на първото полувреме домакините от Самоков успяха да поведат с малко по-голяма разлика, като с основна заслуга бе почти перфектния мерник на възпитаниците на Людмил Хаджисотиров от зоната за три точки от началото на двубоя - 12/17, като след 20 минути игра домакините водеха с 56:50.

Самоковци стояха по-добре на терена и в началото на третата четвърт, като това им помогна да реализират серия от 6:0, с която поведоха с двуцифрен аванс - 62:50. В следващите минути двата тима за пореден път си размениха ролите, след като Секулович и Найт бяха безпогрешни и върнаха Балкан само на три точки от съперника – 61:64, но това далеч не бе всичко в тази част. В оставащите 5:42 минути до края на периода Рилецо отново пое контрол върху събитията на терена и след три части самоковци водеха с 11 точки – 80:69.

Решителната четвърт започна равностойно, но това се промени след средата на периода, след като след по-малко от пет минути игра центровете на домакините  – Бергстед и Кесар напуснаха двубоя преждевременно, след като натрупаха по пет лични нарушения.

Ботевградчани усетиха слабото място на съперника и бързо стопиха изоставането си на пет точки – 82:87 след точни стрелби на Радонич, Цонков и Хол, а всичко това принуди Людмил Хаджисотиров да вземе прекъсване при оставащи 4:37 минути.

Кадровите проблеми на домакините се отразиха на играта им, като 50 секунди преди сирената Балкан стигна до пълен обрат след тройка на Цонков – 92:91. Оттук до края, драмата бе пълна, след като в последната атака домакините от Рилски спортист имаха шанс да измъкнат победата, но Евгени Хаджирусев не се ориентира правилно и потърси подаване вместо да стреля, с което подари победата на Балкан (Ботевград) – 94:93.

Рилски спортист – Балкан 93:94 (24:26; 32:24; 24:19; 13:25)

Рилски спортист: Броун 22, Джонсън 22, Желев 12, Васов, Бергстед 8 (Хаджирусев 11, Кесар 6, Георгиев 9, Бозов 3, Илиев, Дудев, Михайлов)

Балкан: Найт 14, Минков 8, Радонич 13, Хол 15, Симеонов 7 (Христов, Ивков, Секулович 17, Маринов, Цонков 14, Димитров 6)