Ливърпул, Хамилтън и Мъри сред номинираните за наградите "Лауреус"

18:42

Ливърпул, Люис Хамилтън и Анди Мъри са сред номинираните за престижните спортни награди „Лауреус“.

Лидерът във Висшата лига Ливърпул получи уникална двойна номинация за 20-та годишнина на призовете. Тимът на Юрген Клоп е включен в категорията за „Отбор на годината“ заради триумфа си във финала на Шампионската лига над Тотнъм през юни. Мърсисайдци са номинирани и за „Завръщане на годината“ след забележителния си обрат в полуфинала на надпреварата срещу Барселона, след като спечелиха реванша с 4:0 след загуба на „Камп Ноу“ с 0:3.

Хамилтън и Мерцедес също се радват на двойна номинация. 35-годишният британец завоюва шестата си световна титла във Формула 1 през 2019, с което вече е еднолично на второ място във вечната ранглиста, на една зад Михаел Шумахер. 11-те му победи в Гран При-та увеличиха бройката му на 84, на седем зад великия германец.

Мерцедес грабна рекордна шеста последователна титла при конструкторите. Хамилтън триумфира в 11 от 21 състезания през годината, докато съотборникът му в тима на „сребърните стрели“ Валтери Ботас грабна успеха в четири. Мерцедес, който завоюва своята етапна победа номер 100 в Мексико през октомври, е номиниран и за „Отбор на годината“ – отличие, което спечелиха и през 2018.

Мъри, който се завърна в елита на мъжкия тенис след операцията за смяна на тазобедрената става и стана шампион в Антверпен през 2019, попадна в списъка с номинирани за „Завръщане на годината“.

Гимнастичката Симон Байлс ще се бори за своята трета награда в категорията „Спортна личност на годината“ при жените, след като грабна пет златни медала на Световното в Щутгарт, изравнявайки рекорда за спечелени златни медали в историята на шампионатите.

Алис Тай, която завоюва седем златни медала на Световното по плуване за параатлети в Лондон, е сред номинираните за „Спортна личност на годината“ при жените в категорията „Атлети с увреждания“.

Междувременно, 15-годишната Коко Гоф е една от номинираните за „Пробив на годината“, след като достигна четвъртия кръг на Уимбълдън, както и третия на Ю Ес Оупън. Всички победители ще станат ясни на церемонията по награждаване, която ще се проведе този петък в Берлин.