Гол в последната минута изхвърли Барса от Купата на краля (видео)

11:25

Рекордьорът по трофеи за Купата на краля Барселона отпадна след поражение с 0:1 от Атлетик Билбао в 1/4-финален сблъсък, игран на “Сан Мамес”. Иняки Уилиямс отбеляза в 93-ата минута, като остават съмнения дали това не е автогол на Серхио Бускетс. Така каталунците бяха изхвърлени от надпреварата два часа след отпадането на Реал Мадрид. Така тази година за Ла Копа ще спорят Атлетик Билбао, Реал Сосиедад, Мирандес и Гранада.

Наставникът на гостите Кике Сетиен остави Антоан Гризман на скамейката и заложи на Лионел Меси като “фалшива деветка”, обграден от Сержи Роберто и Ансу Фати. Иван Ракитич и Френки де Йонг получиха роли до Серхио Бускетс. Гайска Гаритано реши да използва схема с трима бранители и да насити халфовата линия. В центъра на атака очаквано беше поставен бързакът Иняки Уилиямс.

Първата възможност се отвори пред Ансу Фати в петата минута. Лионел Меси премина между трима и подаде към 17-годишния съотборник, който стреля близо от десет метра, пращайки топката около два метра встрани. В седмата Унай Нунес спаси пред голлинията след атрактивно изпълнение на Фати, при което голът изглеждаше сигурен. В десетата домакините вкараха топката в мрежата, но при явна засада.

След първоначалните минути на по-активна игра от страна каталунците последва много висока преса на “лъвовете”. “Блаугранас” бяха пресирани яростно и се задъхваха при изнасянето на топката. Кълбото се движеше около наказателното им поле и опитите за излизане напред често бяха обречени. Така в 32-рата минута Марк-Андре тер Стеген сбърка подаване, подарявайки топката за Раул Гарсия, чийто удар не намери целта. В края на полувремето Меси получи удобна възможност от пряк свободен удар, но не успя да преодолее стената.

В 56-ата минута Лео Меси даде брилянтно вертикално подаване към Френки де Йонг. Аржентинецът възхити с паса, холандецът беше пресрещнат от вратаря Унай Симон, а ситуацията завърши със симулативно падане на Де Йонг, санкционирано с жълт картон. Минута по-късно Сетиен извади Фати и пусна Гризман.

В 60-ата стражът на баските изпусна топката пред голлинията си и имаше късмет, че Иван Ракитич не успя да реагира преди Нунес. В 64-ата Дани Гарсия избута Де Йонг в гърба, но това не даде основания на съдията да назначи дузпа. В 67-ата гостите от "Камп Ноу" създадоха ново много добро положение, отново отляво. Френки де Йонг получи топката на чудесна позиция за отклоняване към вратата, но беше блокиран.

Минута по-късно Иняки Уилиямс шутира, но Жерард Пике избра добра позиция и отклони в корнер. В 70-ата Сержи Роберто получи хубаво подаване отдясно, напредна и много хитро видя Гризман. Френският нападател хубаво се изтегли назад и си изработи отлична голова възможност, но я пропиля. Той стреля мигновено, но в тялото на вратаря.

В 88-ата Артур даде брилянтно извеждащо подаване към Меси. Аржентинецът стреля без забавяне, но вратарят протегна крак и изби. Минута по-късно топката беше центрирана към далечната греда, където оставеният сам Иняки Уилиямс не я намери добре от въздуха. В 93-ата минута резервата Ибай Гомес центрира отдясно, Иняки и Бускетс отклони с глава към далечния ъгъл и вратарят Тер Стеген не се ориентира и не реагира на коварната топка - 1:0.

Атлетик Билбао - Барселона 1:0

1:0 Иняки Уилиямс (90+3)
Атлетик Билбао: Симон; Йерай, Нунес, Иниго Мартинес; Капа, Дани Гарсия, Весга (66 - Сан Хосе), Юри; Раул Гарсия (89 - Ибай Гомес), Муниаин (77 - Адурис); Уилиямс

Барселона: Тер Стеген; Семедо, Пике (80 - Юмтити), Лангле, Алба; Ракитич (69 - Артур), Бускетс, Де Йонг; Сержи Роберто, Меси, Фати (57 - Гризман)