Левски е на полуфинал за Купата след драма и дузпи в дербито с Лудогорец

21:50

Левски се класира на полуфинал в турнира за Купата на България, след като победи Лудогорец с 6:5 след изъплнение на дузпи в драматичен двубой.

Около 8000 зрители пристигнаха на "Георги Аспарухов" и подкрепяха страхотно домакините.

Първата опасност беше пред синята врата, но Марселиньо пропусна да се разпише с глава в петата минута.
В 7-ата минута Кешерю не успя да нанесе добър удар след центриране на Недялков. Първият удар за домакините дойде в 8-ата минута, когато Рейш стреля от 17 метра, но право в ръцете на Стоянов.

Недялков получи първия жълт картон след фаул срещу Иванов. В 18-ата минута Костов отправи опасен удар след бърза контраатака, а в 20-ата минута отново пробва своя късмет, но без успех. Кешерю в 23-ата минута пък пропусна с глава да вкара след центриране от фаул. Румънецът обаче не уцели вратата.

Рейш също получи жълт картон. В 28-ата минута Миятович направи сериозна грешка. Черногорецът получи подаване от Горанов, но след това върна топката към защитника, който беше в наказателното поле с гръб към топката. Тя стигна до Марселиньо, който стреля от малък ъгъл, но вратарят изби.

Последните секунди нов удар на Кешерю мина покрай лявата греда.

Втората част започна с шоу на сините фенове. Агитката на столичаните показа интересен транспарант: "Внимание! Предстои пиротехнически фестивал. Глобите ги плаща Сектор "Б" след което бяха запалени множество димки. Нидерландецът Спиерингс, който дебютира в турнира, отправи хубав удар отдалеч в 55-ата минута, но той мина покрай гредата. Минута след това Владо Стоянов не се намеси добре при излизането си, но ударът на Ейолфсон бе избит през голлинията.
Гостите отвърнаха с удар на Вандерсон, който Миятович спаси. Тези минути публиката подкрепяше силно домакините, които играеха по-добре и се бяха пренесли в половината на "зелените".

В 66-ата минута бърза контраатака на гостите беше пропиляна от Вандерсон.  Бразилецът стреля над гредата, а Върба побесня, тъй като играчите му бяха четирима срещу едва двама в синьо.
Постепенно домакините видимо се измориха и изцяло инициативата остана за Лудогорец. В 74-ата минута Вандерсон беше изпуснат от защитата и остана сам срещу Миятович под ъгъл. Крилото стреля силно, но черногорецът изби.
При следващата атака Кешерю стреля също далеч над вратата, а Якуб Швирчок влезе на негово място.

Анисе подари топката на Костов, който не успя да се възползва, тъй като вече нямаше никакви физическа сила. Две минути преди края Каргас се намеси решаващо и попречи на връхлитащия Марселиньо да нанесе удар, а Насиру Мохамед замени Костов. Силен изстрел на Робърта, който отиваше в долния десен ъгъл, беше спасен от Стоянов.

В последната секунда на даденото триминутно продължение гостите получиха правото да изпълнят дузпа. Каули майсторски намери Марселиньо зад отбраната, който бе фаулиран от Ейолфсон. Реферът Драгомир Драганов посочи на мига бялата точка, въпреки протестите на Живко Миланов. Зад топката застана Григоре. Румънецът стреля в долния ляв ъгъл на Миятович, който плонжира и изби за радост на феновете по трибуните. Така мачът отиде в продължение.

В 99-ата минута Шверчок пробва плътен изстрел, който Миятович парира. В 103-ата минута Мавис Чибота замени Вандерсон, а Спиерингс стреля извън вратата в 105-ата минута. Владо Стоянов запази вратата на Лудогорец в 109-ата минута, когато с една ръка изби пряк свободен удар на Миланов.

Младият нападател Мартин Петков влезе на мястото на Стаси Иванов в 113-ата минута.

В 117-ата минута Спиерингс проби през центъра на отбраната и бе повален от Георги Терзиев в наказателното поле, нидерландецът сложи десния си крак пред родния национал, който го препъна. Целият стадион поиска дузпа в полза на Левски, но Драганов остана безмълвен за нещастие на "сините". При следващата атака Каули стреля слабо в аут.

При изпълнението на дузпите сините вкараха всичките си 6 наказателни удара, а Чибота се превърна в грешник за своя тим, след като ударът му от бятата точка прелетя над напречната греда на Левски.

ЛЕВСКИ - ЛУДОГОРЕЦ 0:0 (6:5 следа дузпи)

6:5 Чибота - аут

ЛЕВСКИ: 1. Милан Миятович, 20.Живко Миланов, 19. Янис Каргас, 5. Холмар Ейолфсон, 4. Иван. Горанов, 22. Нуно Рейш, 23.Кали Тиам, 99. Станислав Иванов (112-79. Мартин Петков), 29. Станислав Костов (88-18. Насиру Мохамед,), 40.Стайн Спиерингс, 17. Найджъл Робърта
Резерви: 27. Георгиев, 11. Димитров, 6. Найденов, 77. Юруков, 10. Мазурек

ЛУДОГОРЕЦ: 27. Стоянов, 3. Недялков, 5. Терзиев (120-30. Моци), 21. Григоре, 4. Сисиньо, 12. Анисе, 25. Баджи, 88. Вандерсон (103-13. Чибота), 95. Каули, 84. Марселиньо, 28. Кешерю (80-10. Шверчок)
Резерви: 23. Илиев, 7. Бакалов, 11. Манолев, 18. Дяков