Триумф за Арсенал в дербито с Ливърпул (видео)

00:12

Арсенал победи шампиона Ливърпул с 2:1 на "Емиратс" в дербито от 36-ия кръг на Премиър лийг. Садио Мане даде аванс на гостите в 20-ата минута, но Александре Лаказет изравни в 32-рата. Рийс Нелсън направи пълн обрат в 44-тата.

Шампионите започнаха по-добре. В 13-ата минута Мартинес опита да изчисти след едно връщане към него, а Фирмино направи всичко възможно да блокира топката от осем метра. Тя рикошира в тялото на бразилеца, след което срещна и гредата и в крайна сметка излезе в аут за късмет на стража на Арсенал.

В 20-ата минута Ливърпул изведнъж вдигна темпото. Фирмино пусна много добър пас отляво към Робъртсън, който още по-добре центрира по земя към Мане. Сенегалецът нямаше как да пропусне от десетина метра, вкарвайки шестия си гол срещу Арсенал.

Домакините изравниха 12 минути по-късно с първия си удар. Ван Дайк, който днес бе с капитанската лента, владееше уж спокойно топката пред наказателното си поле, но притиснат от Рийс Нелсън, той върна лошо към Алисон. Лаказет реагира бързо, стигна първи до топката и премина покрай вратаря - 1:1. Ван Дайк претендираше бурно, че срещу него е извършено нарушение и действително Нелсън го дръпна за ръката, но грешката на бранителя бе факт, а попадението беше зачетено.

След като направиха един подарък на своите домакини, играчите на Клоп решиха да направят и втори такъв. Този път друга ключова фигура - Алисон, излезе напред и отигра много лошо с крак към Робъртсън. Лаказет отново реагира светкавично, спечели спорната топка и намери Нелсън в наказателното поле Последния стреля в ъгъла - два удара, два гола за Арсенал.

В 49-ата минута Ливърпул създаде страхотно разбъркване в наказателното поле на Арсенал, но Арнолд, Мане и Робъртсън последователно не успяха да нанесат голов удар. Малко след това нов изстрел на сенеглаеца бе блокиран.

Пет минути след това Салах получи от Александър-Арнолд и много елегантно се освободи от Луис, след което стреля технично отблизо, но Мартинес изби топката над вратата. Натискът на Ливърпул обаче ставаше все по-силен и по-силен.
Артета реагира с три смени. Обамеянг, Себайос и Уилок и влязоха на местата на Лаказет, Торейра и Нелсън.

Кейта и Минамино пък замениха Окслейд-Чембърлейн и Фирмино в състава на Ливърпул.

В 63-тата минута изстрел на японеца премина встрани от далечната греда. Салах пък пропусна добра възможност с глава отблизо. В 86-ата минута и Мане се откъсна отляво, но ударът му премина встрани.

Арсенал: Мартинес, Холдинг, Луис, Соареш, Торейра, Джака, Тиърни, Пепе, Лаказает, Сака, Нелсън

Ливърпул: Алисон, Александър-Арнолд, Гомес, Ван Дайк, Робъртсън, Вайналдум, Фабиньо, Окслейд-Чембърлейн, Салах, Фимино, Мане