България с поредна загуба в Лигата на нациите (видео)

09:58

Националният отбор на България остана на последно място в своята група 4 в Дивизия Б на Лигата на нациите. "Лъвовете" отстъпиха с 1:2 от Финландия на стадион "Васил Левски" и останаха без победа и само с една точка преди гостуването на Ирландия в сряда. "Трикольорите", които имаха много проблеми с липсата на основни футболисти, продължиха да правят подаръци в защита, както е от началото на кампанията. Именно след две елементарни грешки гостите, които нямаха никакво игрово предимство, се прибраха на почивката с два гола преднина. Пуки (7) и Лод (45) пък бяха точни за скандинавците.

Втората част родните националите опитаха да постигнат обрат, който щеше да бъде възможен, ако Галин Иванов не бе пропуснал дузпа в 60-ата минута. Димитър Илиев вкара втората отсъдена дузпа за родния тим в 68-ата минута. Това обаче не се оказа достатъчно, за да може България да се спаси от поражение.

Така преди месец "лъвовете" загубиха за първи път в своята история от Финландия в Хелзинки, а сега записаха и първо поражение при домакинство на "совите".

Тимът на Дерменджиев трябва да съжалява, че пропусна отлична възможност да запише поне точка срещу съперник, който си е гарантирал място на Евро 2020, а също така преди дни надви с 2:0 световния шампион Франция в Париж.

Селекционерът Георги Дерменджиев, който имаше множество проблеми и не можеше да разчита на 11 от играчите от първоначалния му списък, направи пет промени от успеха с 3:0 над Гибралтар през седмицата.

Мартин Луков бе отново титуляр под рамката на вратата. Страхил Попов бе десен защитник, а този път Кристиян Димитров бе партньор на капитана Васил Божиков. За първи път като титуляр започна Димитър Велковски, който бе ляв бек. Янис Карабельов се завърна в стартовата единайсеторка до Кристиян Малинов, докато Галин Иванов и Доминик Янков пак бяха титуляри, а Спас Делев и Божидар Краев бяха останалите офанзивни играчи.

Двубоят започна по-добре за гостите, които в 7-ата минута вече водеха в резултата. Теему Пуки бе изведен сам срещу Луков, след като защитата на "лъвовете" отново не бе добре подредена и Велковски не успя да избие топката, а нападателят без проблем я прати в мрежата. Това бе негов първи гол от година с националната фланелка, след като вкара цели десет попадения в европейските квалификации през 2019 година. 30-годишният футболист има вече 26 попадения за "совите".

България отвърна със слаб удар с глава на Янис Карабельов. Гостите стояха по-добре на терена, докато играчите на Дерменджиев изпитваха трудности в тези минути. Хубаво центриране на Попов беше засечено с глава от Галин Иванов, но топката мина покрай гредата. Спас Делев пробва удар, а Янков два пъти стреля далеч от целта.

Поянпало се контузи и бе заменен от Форс в 35-ата минута , а преди това картони получиха Иванов, Божиков и Алхо. Краев опита също плах удар извън наказателното поле.

Буквално в последната минута на първата част Финландия увеличи преднината си. Поредната детинска грешка в защита се оказа фатална. Попов сбърка при изнасянето на топката, след което Пуки остана сам срещу Луков. Вратарят парира изстреля на голаджията, но при добавката Лод, който бе оставен непокрит от четири родни защитници, стреля. Топката тупна в земята, Божиков направи опит да я избие с глава, но въпреки това тя влезе в мрежата за 0:2.

Националите излязоха мотивирани да променят нещо в този мач, но слабата игра в защита не се промени. Постепенно "лъвовете" опитаха да направят натиск, въпреки че нямаха чисти голови положения.

В 60-ата минута Янков бе спънат от капитана Спарк и България получи право да изпълни дузпа. Халфът изпревари бранителя, който го фаулира, след като опита да избие топката на шпагат.

Зад топката застана Галин Иванов, който обаче пропусна. Звездата на ЦСКА 1948 стреля силно, но не достатъчно добре и вратарят Храдецки изби, а при добавката Краев също не успя да върне един гол от малък ъгъл.

Пет минути по-късно Митко Илиев влезе вместо Янков, а след игра с ръка на Уронен в 68-ата минута "лъвовете" получиха право да изпълнят втора дузпа. Този път капитанът на Локомотив (Пловдив) взе топката и технично намали с второто си попадение за България от пет мача. Той бе точен преди няколко дни и срещу Гибралтар.Голът вдъхна самочувствие и увереност на родните футболисти, които започнаха да търсят изравняване, въпреки че нямаха много идея как да стигнат до чисто голово положение.

Така България записа четвърто поредно поражение в надпреварата и заслужено остана на последно място, след като има само една спечелена точка и едва два отбелязани гола от пет двубоя. Финландия пък остана на второ място с 12 точки, като ще се бори за първото място в Кардиф. "Лъвовете" пък, ако искат да останат в Дивизия "В", ще имат нужда от успех в Дъблин. В противен случай, ще се върнат в Дивизия "С", където бяха при първото си участие в турнира "Лига на Нациите".

БЪЛГАРИЯ - ФИНЛАНДИЯ 1:2

0:1 Пуки (7)
0:2 Лод (45+1)
1:2 Илиев (68-д)

БЪЛГАРИЯ: 1.Мартин Луков, 2.Страхил Попов, 5.Кристиян Димитров, 15.Васил Божиков, 19.Димитър Велковски, 11. Янис Карабельов, 16.Кристиян Малинов, 7.Доминик Янков (66 - 20.Димитър Илиев), 18. Галин Иванов (78 - 17.Бирсент Карагарен), 9.Спас Делев (78 - 21.Светослав Ковачев), 10. Божидар Краев;

ФИНЛАНДИЯ: 1 Лукаш Храдецки – 18 Йере Уронен, 2 Паулус Араюри, 4 Йоона Тойвио, 17 Николай Алхо – 16 Робърт Тейлър, 14 Тим Спарв /к/, 6 Глен Камара, 8 Робин Лод – 20 Йоел Поянпало(35-9.Форс), 10 Теему Пуки

Стадион: "Васил Левски"