Десет от Лийдс взеха три точки от бъдещия шампион (видео)

16:52

Лийдс Юнайтед победи с 2:1 Манчестър Сити на "Етихад Стейдиъм", въпреки че цяло второ полувреме гостите играха с човек по-малко. Стюарт Далас откри резултата в 42-рата минута, но веднага след това капитанът на йоркширци Лиъм Купър получи червен картон. Феран Торес изравни 1/4 час преди края, но Далас донесе успеха на Лийдс в добавеното време, когато вкара втория си гол днес. Така тимът на Марсело Биелса взе четири точки от двата си мача с Манчестър Сити в първия си сезон след своето завръщане в елита. "Гражданите" все още имат нужда от 11 точки, за да гарантират титлата си.

Мениджърът на домакините Джосеп Гуардиола очаквано бе направил доста ротации в състава си. Испанецът  предприе цели седем промени в сравнение с 11-те, които започнаха през седмицата срещу Борусия (Дортмунд). Нейтън Аке започна за първи път от 26 декември. Рахийм Стърлинг, Габриел Жезус, Феран Торес, Олександър Зинченко, Бенжамен Менди и Фернандиньо, който бе капитанската лента, бяха титуляри. На скамейката за началото останаха играчи като Де Бройне, Гюндоган, Агуеро, Марез и Фодън.

Лийдс не можеше да използва Джак Харисън, който нямаше право да играе срещу клуба, който държи правата му. Вместо него стартира Елдер Коща.

Двата отбора изиграха много интересно първо полувреме. Сити владееше топката повече, но Лийдс не само се защитаваше добре, но и използваше всяка възможност за атака, както и всяко статично положение. Три минути преди почивката гостите поведоха в резултата. Кансело не успя да се справи с едно дълго подаване към Елдер Коща, който овладя отляво, след което намери Бамфорд. Нападателят пусна към Стюарт Далас, чийто нисък удар от 20-ина метра рикошира в лявата греда, след което влезе във вратата на Едерсон - 0:1.

Още в следващата минута обаче ситуацията се промени сериозно за йоркширци. Лиъм Купър се хвърли здраво в едно единоборство със Жесус, спечели топката, но след това бутоните му срещната коляното на бразилеца. Първоначално Андре Маринър показа жълт картон на капитана на Лийдс, след което от ВАР го посъветваха да прегледа ситуацията. Реферът прецени, че играта на Купър е била опасна, въпреки че той игра с топката, и промени решението си, показвайки червен картон на бранителя.

Иначе най-добрата ситуация за Сити през първата част пропусна Рахийм Стърлинг.

Сити се хвърли в атака след почивката, а постепенно Гуардиола включи в игра Гюндоган и Фодън. Меслие спаси опасни удари на Зинченко и Фернандиньо, а Бернардо Силва не успя да намери целта от седем метра. В 76-ата минута "гражданите" все пак изравниха резултата, след като Феран Торес засече отблизо центриране на Силва.

В 85-ата минута Рафиня излезе сам срещу Едерсон, но стражът на Сити се справи с блестящ шпагат. Това обаче бе индикация за случилото се в добавеното време. Тогава Алиоски изведе Далас, който надбяга Стоунс и Фернандиньо и завърши хладнокръвно, носейки победата на Лийдс.