Левандовски пренаписа историята на Бундеслигата (видео)

22:23

Германският шампион Байерн Мюнхен завърши сезона с убедителен домакински успех с 5:2 над Аугсбург в мач от последния кръг на Бундеслигата. Така баварците изпратиха с победа наставника Ханзи Флик и своите легенди Давид Алаба, Жером Боатенг и Хавиер Мартинес. Всички те ще напуснат отбора през лятото. Междувременно, звездата Роберт Левандовски записа името си в историята, след като днес вкара 41-ия си шампионатен гол през кампанията. Така той задмина великия Герд Мюлер като играча с най-много попадения в немския елит за един сезон.

Мачът се проведе пред 250 зрители, а Байерн игра с втория си екип за следващия сезон. Преди началото на двубоя на Флик, Алаба, Боатенг и Мартинес бяха връчени специални картини със спечелените от тях трофеи с клуба. Подобни подаръци получиха и останалите напускащи - треньорите Херман Герланд и Мирослав Клозе, както и преотстъпеният Тиаго Дантас. След края на срещата баварците вдигнаха своята 31-а титла на Германия.

Първото попадение в двубоя се оказа автогол, след като още в 9-ата минута защитникът на гостите Джефри Хаулеу прати топката в собствената си мрежа. В 23-ата минута след серия от спасени и неточни удари Серж Гнабри успя да добута топката във вратата за 2:0. В 33-ата Йошуа Кимих се разписа със страхотен шут от дистанция. След още десет минути Кингсли Коман също беше точен с изстрел по земя за 4:0. След почивката домакините понижиха оборотите и допуснаха два гола. В 67-ата минута Андре Хаан намали изоставането на Аугсбург, засичайки с глава центриране от фал. Пет минути по-късно съотборникът му Флориан Нийдерлехнер също се разписа, след като ударът му преодоля Мануел Нойер. Левандовски пък трябваше да изчака до 90-ата минута, за да отбележи рекордния си гол, като го направи с добавка.

Така Байерн за девети пореден сезон завърши първи в Бундеслигата, като този път го направи с актив от 78 точки или с цели 13 повече от втория РБ Лайпциг. Аугсбург финишира 13-и с 36 спечелени пункта.