Борусия Мьонхенгладбах отново направи полезна тренировка с абонатите си от Байерн

18:49

Борусия Мьонхенгладбах отново се оказа непреодолим противник за Байерн Мюнхен, след като победи баварците с 3:2 в мач от 21-вия кръг на Бундеслигата. Домакините откриха чрез Ларс Щиндъл (13’), Ерик Максим Чупо-Мотинг изравни (35’), но Йонас Хофман (55’) и Маркюс Тюрам (84’) затвърдиха победата за домакините. Резервата Матис Тел вкара за 3:2 в третата минута на даденото от съдията 4-минутно продължение. Червен картон получи защитникът на Байерн Дайо Упамекано още в 8-мата минута.

Преди мача бе организирана церемония за Ян Зомер. Швейцарският страж игра около осем години и половина в Борусия (Мьонгенгладбах), преди да премине през зимната пауза в Байерн.  Той получи топло посрещане и специална грамота от бившия си клуб.

Байерн бе предприел редица  промени в състава си в сравнение със състава, изковал победата над ПСЖ в Шампионската лига през седмицата. Дейли Блинд, Райън Гравенберх, Алфонсо Дейвис, Томас Мюлер и Серж Гнабри бяха титуляри за баварците. Мачът започна с опасен удар на Гравенберх бе блокиран в 3-тата минута. Четири минути по-късно домакините отвърнаха, като Ко Итакура стреля неточно с глава след пряк свободен удар за домакините.

Още в следващата атака последва ключов момент в мача. Аласан Плеа се откъсна в опасна атака за домакините и Дайо Упамекано извърши нарушение срещу нападателя, като бе последен в защитата на Байерн. Реферът То не се поколеба и показа директен червен картон за френския бранител и баварците останаха с 10 души. От последвалия пряк свободен удар Ларс Щиндл стреля опасно, но Ян Зомер спаси. След само минута обаче Борусия откри. Отново Ларс Щиндл получи топката след свободен удар и с хубав далечен изстрел с десния крак направи безпомощен Зомер за 1:0 за домакините.

Нагелсман бе принуден да реагира на изваждането на Упамекано и извади Томас Мюлер за сметка на Жоао Кансело в 16-ата минута. Байерн изглеждаше шокиран от развитието на мача и не може да затрудни с нищо съперника си. В 23-ата минута Борусия (М) пропусна да удвои резултата. Куадио Коне проби отляво и подаде отлична топка на голмайстора Щиндл, който обаче изпусна 100% положение и стреля покрай Зомер.

В 35-ата минута обаче Байерн изравни. Алфонсо Дейвис проби отляво и пусна чудесен пас до Ерик Максим Чупо-Мотинг, който бе безпощаден и изравни за 1:1, като реализира 8-и гол за сезона. Три минути по-късно Плеа стреля опасно, но Зомер спаси. Малко по-късно Коне също тества бившия си съотборник, но швейцарския страж отново бе на висота и изби в корнер. Малко преди края на полувремето пък Горетцка бе изведен в опасна позиция, но стреля встрани.

На полувремето Юлиан Нагелсман предприе промени. Мусиала замени Гравенберх, а Сане влезе на мястото на Гнабри. Четири минути след подновяването на играта Кимих стреля опасно отдалеч, но само сантиметри го разделиха от попадение.  В 55-ата минута домакините отново поведоха. Аласан Плеа проби отдясно и подаде на Йонас Хофман, който вкара за 2:1. Само няколко минути по-късно удар на Рами Бенсебаини тресна горната греда на Зомер.

Байерн опита да реагира и десетина минути по-късно Сане опита далечен удар, но Йонас Омлин спаси. Кансело също пробва късмета си отдалеч, но малко точност не му достигна. Алфонсо Дейвис пък направи добър пробив в 75-ата минута, но също стреля неточно. Всякаква интрига в мача приключи в 84-ата минута. Направилият отличен мач Йонас Хофман проби и подаде на резервата Маркюс Тюрам, който за трети път наказа Зомер за 3:1.

В даденото от съдията 4-минутно продължение Байерн върна един гол. Резервата Матис Тел се възползва от грешка на Щефан Лайнер и отбеляза за 3:2. В последните секунди на мача Борусия пропусна да отбележи още един гол, след като Маркюс Тюрам стреля над вратата.

Така Байерн вече няма победа над Борусия Мьонхенгладбах от 5 официални мача. Баварците рискуват да бъдат изместени от първото място при победа на Унион (Берлин) утре срещу аутсайдера Шалке 04. Борусия пък прекъсна негативната си поредица от два мача без победа в Бундеслигата и поне временно заема 8-о място в класирането.