Шампионска лига - обзор на 1/4 финалите

11:25

Срещите от 1/4 финалната фаза на Шампионската лига, предложиха изключително любопитни резултати, а предложеният футбол успя да задоволи и най-капризните привърженици. Фаворитите за трофея Манчестър Юнайтед и Барселона взеха своето при визитите си съответно на Рома и Шалке 04, Арсенал надигра Ливърпул но не успя да победи, а сензацията Фенербахче се разправи и с Челси.

Рома - Манчестър Юнайтед :
Юнайтед направи своят марш и във "Вечният град", доказвайки твърдението, че е най-добре представящият се отбор в европейски мащаб през пролетта. Формата на играчите е забележителна, а футболът който изповядват красив и грамотен тактически. Срещата на "Олимпико" пред 80023 зрители започна очаквано, като и двата отбора внимаваха да не допуснат грешки в защита. Липсата на Франческо Тоти си личеше в предни позиции за Римляните, а Мирко Вучинич изглеждаше доста изолиран. В 33-та минута при въздушно единоборство и последвалото приземяване, централният защитник Неманя Видич получи контузия в коляното и се наложи да бъде заменен от Джон О\'Шей. Юнайтед дочака своя шанс и при първата по-сериозна атака към на вратата на Дони откриха резултата. В 39-тата минута Поул Скоулс получи топката в наказателното поле и с меко центриране я поднесе на връхлитащия Кристияно Роналдо. Португалският талант засече кълбото с глава, и въпреки опита за намеса от страна на Касети, топката попадна зад Дони.Полувремето се доигра спокойно и англичаните се оттеглиха с гол преднина на почивката.В началото на втората част натискът на Рома се засили и римляните стигнаха до няколко опасни положения. За съжаление на Лучано Спалети опитни играчи като Панучи, Вучинич, Перота и Де Роси направиха серия от непростими пропуски и неуспяха да върнат домакините в мача. Противно на събитията на терена, Юнайтед направиха решителната крачка към полуфинала в 66-та минута когато след грешка на Дони, наи-съобразителен в наказателното поле се оказа Уейн Рууни и направи резултата 2:0. До края на срещата греда на Роналдо и пропуск на Карик спасиха Рома от по-голяма загуба, а Манчестър ще очаква спокойно своя противник на полуфинала.

РОМА: Дони, Панучи, Мексес, Пизаро, Акуилани (77-Еспозито), Вучинич, Тадей (59-Жули), Де Роси, Тонето (69-Сисиньо), Мансини, Касети
МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД: Ван дер Сар, Евра, Фърдинанд, Браун, Роналдо, Андерсон (55-Харгрийвс), Рууни (84-Тевес), Парк, Видич (33-О’Шей), Карик, Скоулс

Шалке 04 - Барселона : Колебливо представящият се отбор на Барселона успя да измъкне изключително ценна победа на немска земя. Определяни като един от фаворитите в надпреварата, момчетата на Франк Рийкард изиграха доста безличен мач, от който позитивното е само резултата. Испанците поведоха в 11-та минута, след феноменален пас на Иниеста към бившият "артилерист" Анри. Френският голмайстор бе изведен в чиста позиция, стреля към Мануел Нойер но стражът отрази удара. Кълбото отново се върна в Анри, който с прецизно подаване намери младата надежда на испанския футбол Боян Къркич и той не сгреши на метър от голлинията откривайки резултата. Шалке не успя да реагира адекватно на полученото попадение като се отчете само с пропуск на Кевин Курани. През втората част домакините направиха всичко възможно да се върнат в борбата за полуфиналите, но умопомрачителни пропуски на Пандер, Асамоа, Алтънтоп, Курани и Ларсен лишиха германците от заслужена точка. Кирос Васарас също неостана незабелязан, след като подмина на два пъти претенции на домакините за дузпа. Реваншът е на 9-ти април и ако искат германците да имат някакви шансове в срещата трябва да бъдат максимално концентрирани на испанска земя.
ШАЛКЕ: Нойер, Вестерман, Кобиашвили, Бордон, Ернст, Асамоа (73- Ларсен), Рафиня, Алтънтоп (89- Ловенкрандс), Кристаич, Курани (60- Санчес), Пандер
БАРСЕЛОНА: Валдес, Милито, Пуйол, Шави, Иниеста, Ето\'о (82- Джовани), Дзамброта, Анри, Абидал, Туре (74- Маркес), Къркич

Фенербахче - Челси : Пишещият история отбор на Фенербахче успя да победи и многомилионния Челси на кошмарния за цяла Европа "Шукру Сарачоглу". Пред 54000 свои привърженици турците постигнаха впечатляващ обрат и успяха да вземат преднина преди реванша в Лондон. Срещата започна добре за гостите, които играеха с много самочувствие и хъс за победа. В 13-тата минута на двубоя след остро центриране от дясно на вратата, Дейвид изключително нескопосано прати топката в собствената си врата давайки преднина за "сините" от Лондон. Полувремато протече под диктовката на англичаните, а пропуски на Дрогба ги лишиха от по-голям аванс. През вторите 45 минути картината на стадиона доста се измени, а Зико рискува и пусна още един атакуващ футболист в лицето на Колин Казим Ричардс. Нападателят се нуждаеше само от 9 минути да изравни резултата, след като получи брилянтен пас, напредна и разтреля Карло Кудичини. Челси започнаха да изглеждат объркани, а егоистичните отигравания на Дрогба не позволяваха на отбора да направи нещо смислено в предни позиции. Натискът на "фенерите" донесе успех чак в 80-тата минута когато грешникът в началото на срещата Дейвид със страхотен шут от около 35 метра хвърли всички фенове в екстаз, носейки престижна победа за отбора си над пореден голям евро-гранд.
ФЕНЕРБАХЧЕ: Волкан, Лугано, Ведерсон, Аурелио, Тураджъ, Алекс, Кежман (72- Шентюрк), Борал (54- Казъм Казъм), Малдонадо, Еду, Дейви
ЧЕЛСИ:
Кудичини, А. Коул, Карвальо, Есиен, Тери, Макелеле, Д. Коул (86- Анелка), Балак, Лампард (76- Малуда), Малуда, Дрогба

Арсенал - Ливърпул: Битката за Острова предложи както доста очакван резултат, така и бърз и димамичен футбол. Припълнените трибуни на "Емирейтс Стейдиъм" не успяха да помогнат на "артилеристите" да постигнат заслужена победа в срещата. Арсенал предложи познатият комбинативен стил на игра още в началото на срещата, но само далечни удари на Ван Перси бяха реалните голови ситуации. В 23-тата минута на срещата, "топчиите" изпълниха късо корнер, топката попадна във Ван Перси, който с великолепно центриране е поднесе на Адебайор. Тогоанският стрелец се извиси над Сами Хуупия и заби кълбото в мрежата след прецизен удар с глава. Радостта в лагера на Арсенал бе кратка. В първата по-сериозна атака за "мърсисайдци", Стивън Джерард навлезе в наказателното поле преминавайки през Коло Туре и отправи остро подаване което бе засечено от Кайт за 1:1. До края на полувремето домакините правеха всичко възможно да върнат преднината си, но направените пропуски пред Рейна не им позволиха. През втората част на срещата Арсенал имаше тотална доминация на терена. Ливърпул се бяха прибрали в защита, а в предни позиции Торес беше обезличен от двойката Галас - Сендерос. Доминацията на домакините не се увенча с успех след многобройните пропуски на Адебайор, Фабрегас и Бентнер, и неотсъдената дузпа в 66-тата минута за нарушение срещу Хлеб от страна на Дирк Каут. Все пак въпросителните около тази двойка все още са много и ще трябва да намерят своя отговор на "Анфийлд" на 8-ми април.
АРСЕНАЛ: Алмуня, Туре, Галас, Сендерос, Клиши, Ебуе (Бентнер 67), Фабрегас, Фламини, Хлеб, Ван Перси (Уолкът 46), Адебайор